Andrzej Szejna: wojska Federacji Rosyjskiej szykują się do ataku

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 13:00
- To nie są już zielone ludki czy partyzanci, jak miało to miejsce w poprzednich latach. Regularne wojska Federacji Rosyjskiej szykują się do ataku - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Szejna (Lewica).
Prorosyjskie oddziały podczas ćwiczeń w okupowanej części Donbasu
Prorosyjskie oddziały podczas ćwiczeń w okupowanej części DonbasuFoto: PAP/EPA/DAVE MUSTAINE

Rośnie napięcie na linii Rosja-Ukraina. Reżim w Moskwie eskaluje żądania wobec Kijowa. W tle międzynarodowy konflikt dyplomatyczny. Czy ta sytuacja może zagrażać Polsce? A może to typowo rosyjska zagrywka, swoista maskirowka? Być może prawdziwym celem jest aneksja Białorusi?

Posłuchaj
07:33 PR1_mp3 2021_04_20-12-25-59.mp3 Andrzej Szejna: wojska Federacji Rosyjskiej szykują się do ataku (W Samo Południe)

 

pap_20210128_1HZ.jpg
Czy eskalacja konfliktu na granicy rosyjsko-ukraińskiej zagraża Polsce?

"Rosji należy wyznaczyć dwie czerwone linie"

Andrzej Szejna tłumaczył w radiowej Jedynce, że Rosji należy stanowczo wyznaczyć dwie czerwone linie. - Rosji należy wyznaczyć dwie czerwone linie. Pierwsza to ewentualne zamęczenie na śmierć Aleksieja Nawalnego, a druga to atak na Ukrainę - powiedział.

Polityk Lewicy podkreślał, że na całym cywilizowanym świecie ciąży teraz olbrzymia odpowiedzialność. - Po pierwsze wsparcie materialne i militarne dla Ukrainy. Po drugie, jeśli Rosja przekroczy którąś z czerwonych linii, należy całkowicie wykluczyć ją z cywilizowanej społeczności - mówił.

Czytaj także:

- Nie ma zmiłuj. Nie może być tak, że przyjeżdżają sobie do Europy na wakacje, kupują domki i budują Nord Stream 2 - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość: Andrzej Szejna (Lewica)

Data emisji: 20.04.2021

Godzina emisji: 12.28

ks

Czytaj także

Koncentracja wojsk Rosji przy granicy z Ukrainą. Gmyz: Rosjanie zaatakują w ciągu dwóch tygodni

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 10:04
- W całym konflikcie chodzi o planowaną inwazję na Ukrainę. Może ona nastąpić w ciągu dwóch tygodni. Rosjanie nie zaatakują w tym momencie, bo czekają na wyschnięcie stepów i możliwość wjazdu czołgami - powiedział o koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą Cezary Gmyz, dziennikarz śledczy i korespondent TVP w Berlinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemieckie "wycieczki" po szczepionkę do Moskwy. "Kreml nie mógł sobie życzyć lepszej reklamy"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 11:43
Gdy w Moskwie wylądowali niemieccy turyści szczepionkowi, na lotnisku czekały ekipy telewizyjne, w tym rosyjska telewizja państwowa. W wiadomościach "z rozkoszą informowano o Niemcach", którzy "tak bardzo chcieli się zaszczepić Sputnikiem V", że wyjątkowo pozwolono im przekroczyć "zamkniętą granicę", pisze we wtorek dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napięcie na linii USA-Rosja. Amerykański ambasador w Moskwie: dobrowolnie nie wyjadę

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 12:25
"Amerykański ambasador nie zamierza dobrowolnie opuszczać Rosji" - poinformował rosyjski portal informacyjny Rambler. John Sullivan zapowiedział, że opuści kraj, w którym pełni misję jedynie na wyraźne żądanie Moskwy. Wcześniej przedstawiciele Kremla i Ministerstwa Spraw Zagranicznych rekomendowali dyplomacie, aby udał się do Waszyngtonu na konsultacje.
rozwiń zwiń