Dariusz Piontkowski zapewnia: tegoroczne matury nie będą trudniejsze

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 13:30
- W tym roku matury odbędą się według zasad ogłoszonych pod koniec ubiegłego roku, czyli na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej - powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Dariusz Piontkowski
Dariusz PiontkowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Podczas rozmowy z Magdaleną Ogórek wiceszef edukacji i nauki powiedział o zmianach w egzaminach maturalnych, które w środę na konferencji prasowej ma ogłosić minister Przemysław Czarnek.

Książki 1200.jpg
Matura 2021. Powtórka z lektur - "Zbrodnia i kara" w Czwórce

- Matury są nieco zredukowane w stosunku do wymagań określonych w podstawie programowej.  Podobne zasady mogą obowiązywać w przyszłym roku. Będzie także decyzja odnośnie egzaminów w roku szkolnym 2022/2023. Dziś oficjalnie ogłosi to minister Czarnek - powiedział w radiowej "Jedynce" Dariusz Piontkowski.

Wiceminister edukacji i nauki uspokoił tegorocznych abiturientów. - Tegoroczne matury nie będą trudniejsze. Trzeba to wyraźnie powiedzieć - zaznaczył w audycji "W samo południe".

Czytaj także:

Wiceszef resortu edukacji poinformował, że wymagania maturalne zostały ograniczone w stosunku do podstawy programowej.

- Maturzyści mają o 20 nawet 30 proc. mniej materiału. Jest to związane z sytuacją epidemiczną i nauczaniem na odległość - powiedział Dariusz Piontkowski.

Powrót uczniów do szkół

covid ludzie stock 1200.jpg
Nowe ustalenia odnośnie obostrzeń. Dziś lub jutro rząd ma podać szczegóły

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że od poniedziałku, 28 kwietnia uczniowie klas 1-3 w wielu regionach powrócą do szkoły.

- Mam nadzieje, że plan stopniowego powrotu kolejnych roczników zostanie zrealizowany - powiedział Dariusz Piontkowski.

Czytaj także:

W kolejnych tygodniach do nauki stacjonarnej mieliby najpierw powrócić uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych, a następnie uczniowie szkół ponadpodstawowych.

- W międzyczasie chcemy, aby powróciły zajęcia praktyczne, w szkołach branżowych, technikach - zapowiedział.

Jeżeli krzywa zachorowań będzie nadal spadać, to przy scenariuszu, jaki zakłada ministerstwo edukacji, licealiści do szkół wrócą w maju.

- W połowie maja, w optymistycznym scenariuszu, jest możliwy powrót licealistów, uczniów szkół technicznych, branżowych - zapowiedział Dariusz Piontkowski.

W rozmowie z Magdaleną Ogórek wiceminister edukacji i nauki zaznaczył, że ten powrót – nawet na kilka tygodni - jest potrzebny, bo przynajmniej częściowo pozwoli zneutralizować skutki długofalowego nauczania na odległość.

Posłuchaj
06:58 PR1_MPLS 2021_04_21-12-27-15.mp3 Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki o maturach i powrocie do szkół (W samo południe/PR1)

 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek 

Gość audycji: Dariusz Piontkowski (wiceminister edukacji i nauki)

Godzina emisji: 12.27

bf/ans

Czytaj także

Rejestracja nauczycieli do szczepień. Piontkowski: liczymy na tych, którzy nie zrobili tego wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 09:24
- Liczymy, że w ruszającej w poniedziałek drugiej turze rejestracji nauczycieli do szczepień na COVID-19 zarejestrują się też ci, którzy nie skorzystali jeszcze z rejestracji w pierwszej turze - powiedział w Radiu Zet wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister edukacji i nauki: nic nie stoi na przeszkodzie, by przeprowadzić egzaminy

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 16:30
- Przygotowujemy się do próbnych egzaminów ósmoklasistów i maturalnych. Szkoły, które będą chciały w takim egzaminie uczestniczyć, mają taką możliwość. Mamy doświadczenia z ubiegłego roku szkolnego i przeprowadzania egzaminów w reżimie sanitarnym - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Próbne matury 2021. Piontkowski: nie mamy żadnych sygnałów o problemach

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 12:55
- Wytyczne z zeszłego roku są minimalnie skorygowane i okazały się one dobrymi przewodnikami po tym, jak przeprowadzić egzaminy w sposób bezpieczny i higieniczny - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji​.
rozwiń zwiń