"Konsekwentnie zwiększamy rolę młodych ludzi". Piotr Mazurek o wzmacnianiu rad młodzieżowych

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 13:20
- Do tej pory ustawodawca przewidział ich istnienie wyłącznie w gminach. My powołujemy je na poziomach powiatowym i wojewódzkim - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej. 
Piotr Mazurek
Piotr Mazurek Foto: twitter.com/Piotr Mazurek

Sejm przyjął nowelizację ustawy, która przewiduje możliwość utworzenia młodzieżowych rad gminy i powiatu oraz młodzieżowego sejmiku województwa. Jak przekonywał Piotr Mazurek - jest to "bardzo ważny krok we wzmocnieniu udziału młodych ludzi w procesach decyzyjnych w sprawowaniu władzy na poziomie wszystkich szczebli samorządu terytorialnego".

Czytaj także:
1200_prezydent_Forum.png
Szczyt Młodzieżowy z udziałem prezydenta. Piotr Mazurek: pierwsza taka sytuacja w historii

- Do tej pory ustawodawca przewidział ich istnienie wyłącznie w gminach. My powołujemy je na poziomach powiatowym i wojewódzkim - poinformował polityk.

Posłuchaj
06:21 PR1_mp3 2021_04_27-12-28-26.mp3 Piotr Mazurek o radach młodzieżowych ("W samo południe")

Uprawnienia i podmiotowość

- Dajemy cały szereg uprawnień, wzmacniamy kwestię organizacyjną, zapewniamy zwrot kosztów, obsługę - tłumaczył rozmówca. Wyjaśnił, że celem jest doprowadzenie do "sytuacji, w której te młodzieżowe rady są realnie działającymi, silnymi podmiotami". 

Mazurek podkreślił, że rady "mają już swoją podmiotowość". - Nie są już tylko na łasce lub niełasce wójta, czy danych radnych -mówił gość Polskiego Radia i dodał, że rady "mają ustawowo zagwarantowany cały szereg kompetencji i wpływu na rzeczywistość danej wspólnoty samorządowej". 

Czytaj także:
piotr mazurek 1200 free.jpg
Pomoc dla młodzieży w czasie pandemii. Piotr Mazurek: prowadzimy konsultacje we wszystkich rejonach kraju

Konsultacje

Rozmówca poinformował, że są przeprowadzane także m.in. wojewódzkie konsultacje z młodzieżą. - Rozmawiamy o potrzebach, problemach, oczekiwaniach w różnych obszarach, o których młodzi ludzie chcą z nami dyskutować, o tym co moglibyśmy zrobić, zmienić, gdzie przeprowadzić jakieś działania - wymieniał. 

- W ten sposób polski rząd chce tworzyć wieloletnią strategię polityki młodzieżowej - podkreślił polityk. - Nie w gabinetach polityków, nie odgórnie na zasadzie, że "znamy dwójkę młodych ludzi, więc wiemy co myślą młodzi ludzie". Kończymy z takim podejściem - podsumował. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek 

Gość audycji: Piotr Mazurek (pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej)

Data emisji: 27.04.2021

Godzina emisji: 12.27

jbt/ans

Czytaj także

Rzecznik Praw Dziecka: dodatkowe 100 mln zł na pomoc psychologiczną i psychiatryczną dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 08:40
- Możemy szybko budować budynki, ale nie wykształcimy od razu kadr. Prezydent Andrzej Duda wesprze mnie w działaniach międzyresortowych - powiedział w Polskim Radiu 24 Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Piontkowski zapewnia: tegoroczne matury nie będą trudniejsze

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 13:30
- W tym roku matury odbędą się według zasad ogłoszonych pod koniec ubiegłego roku, czyli na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej - powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń