X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wojna jest nudna

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 09:59
To o czym reporterzy wojenni piszą do mediów, jest tylko drobną częścią obrazu wojny - mówi Jean Hatzfeld.
Audio

Hatzfeld dobrze wie, co mówi, bo sam nie jedną wojnę przeżył. Swymi doświadczeniami podzielił się z uczestnikami  trwającego w Krakowie Międzynarodowego Festiwalu Literatury im Josepha Conrada, nad którym partonat objęło Polskie Radio.

- Zauważyłem, że do gazet, my, reportaży, piszemy tylko o ostrych momentach wojny, o czymś chwytliwym np. o przemocy. Wracając do domu człowiek czuje się sfrustrowany, okazuje się, że to, co opisywał ukazywało nieprawdziwy obraz konfliktu. Wtedy zdaję sobie sprawę, że nie było możliwości, by opisać bardzo ważne rzeczy – uważa Jean Hatzfeld, reporter, korespondent wojenny, pisarz, laureat nagrody im. Kapuścińskiego, który niedawno wydał książkę "Linia zanurzenia".

Jego zdaniem wojna w dużej mierze jest nudna, a jej stałym elementem jest oczekiwanie. Autor przyznał też, że w swoich artykułach nie opisywało momentów radosnych, które też mają na niej miejsce.

- Młodych reporterów chciałbym przestrzec przed cynizmem, to jest największa choroba dziennikarstwa wojennego – powiedział w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.

Gość "Kulturalnej Europy" zaznaczył, że jeśli już się zostało przez to uczucie dotkniętym, to lepiej przestać wykonywać ten zawód. Trzeba też zaakceptować to, że wiele rzeczy dotyczących konfliktu nie jest się w stanie zrozumieć, składa się on bowiem przede wszystkim z rzeczy nie do przewidzenia.

Jean Hatzfeld podkreślał, że on sam nigdy nie popadł w cynizm, wręcz przeciwnie, był zafascynowany tym, co widział, zaintrygowany wojną. Uważa, że jest to bardzo niebezpieczne uczucie, gdyż człowiek potrafi się od niego uzależnić i nie wie jak normalnie egzystować w normalnym życiu.

- Niektórzy mówią, że trzeba być bardzo odważnym, żeby pojechać na wojnę, a ja twierdzę, że prawdziwą odwagę trzeba mieć, żeby założyć rodzinę i wychowywać dzieci – mówił reporter w radiowej Jedynce.

(pp)

Dziś, o godz.18:00 zapraszamy do Jedynki na rozmowę z kolejnym gościem Festiwalu - noblistką Hertą Müller.

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Młodzi adepci reportażu nagrodzeni

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 05:25
Katarzyna Błaszczykowska została laureatką stypendialnego konkursu im. Jacka Stwory.
rozwiń zwiń