Ścigaj: posłowie powinni pracować zawodowo, żeby nie oderwać się od rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 13:16
- Poseł to nie jest zawód. To jest pewna reprezentacja, funkcja, powierzona na jakiś czas. Uważam osobiście, że powinna być wprowadzona kadencyjność parlamentarzystów i uważam, że wszyscy powinni pracować zawodowo - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia poseł Agnieszka Ścigaj, przewodnicząca koła Polskie Sprawy.
Agnieszka Ścigaj
Agnieszka ŚcigajFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Pod koniec ubiegłego tygodnia powstało nowe koło parlamentarne pod nazwą Polskie Sprawy. Na jego czele stanęła wcześniej niezrzeszona Agnieszka Ścigaj, która do Sejmu weszła z listy PSL-Koalicji Polskiej w ramach współpracy z ugrupowaniem Kukiz'15. W kole zasiadają także Paweł Szramka (również wcześniej w Kukiz'15) oraz należący do Porozumienia Andrzej Sośnierz. Klub zapowiada chęć współpracy m.in. z Jarosławem Gowinem.

gowin tt 1200.jpg
Wzmocnienie klasy średniej i samorządów. Gowin przedstawił cele Porozumienia
Posłuchaj
06:44 PR1_mp3 2021_05_11-12-26-56_Ścigaj.mp3 Agnieszka Ścigaj o nowym kole poselskim Polskie Sprawy ("W samo południe" / Jedynka)

Współpraca z Gowinem

Agnieszka Ścigaj wyjaśniła w rozmowie "W samo południe", że tak naprawdę koło chce współpracować z każdym ugrupowaniem, które jest gotowe do dialogu "na rzecz polskich spraw". Ale przyznała, że z Jarosławem Gowinem współpraca rozwija się bardzo dobrze.

- Tak się zdarzyło, że ja osobiście wystąpiłam na konwencji i współuczestniczę w pewnych elementach tworzenia programu Porozumienia. Bardzo się cieszę, że ekonomia społeczna znalazła się wśród priorytetów, bo tym się zajmuję 20 lat. Zawsze pan premier Gowin, który jest z Krakowa, podobnie jak ja, swoje drzwi miał otwarte dla dyskusji na rzecz wspólnych problemów regionu. Ta współpraca dobrze się układa - mówiła Angieszka Ścigaj.

Czytaj również:

Posłowie do pracy?

porozumienie konwencja free tt twitter 1200.jpg
Konwencja Porozumienia. Tematami: ochrona zdrowia, zielony ład i mieszkalnictwo

Przewodnicząca koła Polskie Sprawy zmaga się obecnie z problemem, bo wisi nad nią widmo nagany za to, że będąc posłem, równocześnie pracuje zawodowo. Polityk stwierdziła jednak, że jest przeciwna zawodowemu byciu posłem, bo "poseł to nie jest zawód".

- To jest pewna reprezentacja, funkcja, powierzona na jakiś czas. Mam mandat od wyborców, aby w ich sprawach mówić w debacie, w przestrzeni publicznej, aby stanowić pewne prawo, ale to nie jest zawód. I uważam osobiście, że powinna być wprowadzona kadencyjność parlamentarzystów, tak, jak wprowadzono kadencyjność samorządowców. I uważam, że wszyscy powinni pracować zawodowo, żeby przez te parę lat, zasiadając w tym cudownym miejscu przy Wiejskiej, nie oderwać się od rzeczywistości i wiedzieć, jak tworzyć prawo dla tych grup, z których samemu się wywodzi - mówiła Agnieszka Ścigaj.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość: Agnieszka Ścigaj (poseł koła Polskie Sprawy)

Data emisji: 11.05.2021

Godzina emisji: 12.27

jmo

Czytaj także

Poseł Lewicy: głosowanie w Sejmie było testem dla Jarosława Gowina

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 16:20
- Jarosław Gowin potulnie wraca na łono Zjednoczonej Prawicy - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Arkadiusz Iwaniak z Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór w Porozumieniu. Bielan mówi o odwołaniu rzecznika, Sroka twierdzi, że wciąż nim jest

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 19:31
- Prezydium zarządu zdecydowało o odwołaniu Magdaleny Sroki z funkcji rzecznika Porozumienia - poinformował europoseł Adam Bielan. Z kolei Magdalena Sroka w rozmowie z PAP podkreśliła, że nadal pozostaje rzecznikiem "prawdziwego Porozumienia".
rozwiń zwiń