"Nie tylko megalomania, ale działanie na szkodę Polski". Pęk o odłożeniu głosowania ws. Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 12:50
- Od ustawy ratyfikacyjnej zależy rozpoczęcie mechanizmu wyjścia z kryzysu popandemicznego. Ta sprawa jest absolutnie kluczowa z punktu widzenia przyszłości Polski - powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).
Marek Pęk
Marek PękFoto: W.Kusiński/PR

Ratyfikacja decyzji o zwiększaniu zasobów własnych Unii Europejskiej przez państwa członkowskie jest konieczna do uruchomienia Funduszu Odbudowy. Jej brak wstrzymałby uruchomienie pakietu środków zarówno z budżetu Unii na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy, z których Polska ma otrzymać łącznie 770 mld złotych. Senat odłożył głosowanie ws. ustawy ratyfikacyjnej na 27 maja.

pęk 1200 pap.jpg
"Skrzydło prawicowe PO jest zduszone przez kierownictwo". Pęk o głosowaniu ws. RPO w Senacie

Gość Jerzego Jachowicza odniósł się do decyzji marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o przesunięciu obrad nad ustawą ratyfikującą Fundusz Odbudowy na koniec maja. - Można było dzisiaj spokojnie zwołać posiedzenie senackich komisji i w poniedziałek lub wtorek uchwalić ratyfikację - ocenił.

- Wszystkie państwa ratyfikowały ustawę bez poprawek. Jest to oczywiste z punktu widzenia prawnego. Naprawdę nie wiem, o co chodzi marszałkowi Grodzkiemu. Chyba o to, żeby Senat po raz kolejny podkreślił swoje ego - powiedział wicemarszałek Senatu w radiowej Jedynce.

- To już jest nie tylko megalomania, ale działanie na szkodę Polski i Europy - stwierdził Pęk.


Posłuchaj
08:50 pek w samo południe.mp3 Marek Pęk o głosowaniu w Senacie nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy ("W samo południe"/Jedynka)

"Sprawa kluczowa dla przyszłości Polski"

W audycji "W samo południe" podkreślał, że "coraz więcej środowisk czeka na ratyfikację ustawy". - Od tej decyzji zależy rozpoczęcie mechanizmu wyjścia z kryzysu popandemicznego. Ta sprawa jest absolutnie kluczowa z punktu widzenia przyszłości Polski - zaznaczył wicemarszałek Senatu.

Odnosząc się do apeli samorządowców o głosowanie nad ustawą, odpowiedział, że "marszałek Grodzki mija się z prawem, głosem autorytetów prawniczych, z głosem samorządowców i z głosem obywateli".

- Nie wiem, jakie racje polityczne stoją za działaniem marszałka Grodzkiego. Wydaje mi się, że jest to niezwykła i konsekwentna chęć pokazania "ja jestem trzecią osobą w państwie", Senat jest izbą demokratycznej większości, my musimy mieć rację - ocenił Pęk.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "W samo południe"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: Marek Pęk (PiS)
Data emisji: 14.05.2021
Godzina emisji: 12.20

kp

Czytaj także

Senat opóźnia prace nad Funduszem Odbudowy. Maria Koc: to wywoła głęboki kryzys polityczny

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 13:40
- Jeżeli większość senacka wprowadzi poprawki, ustawa będzie musiała wrócić do Sejmu i będzie ponownie głosowana. Wtedy, jeżeli zabraknie głosów, Krajowy Plan Odbudowy nie zostanie przyjęty. Może to wywołać głęboki kryzys polityczny - oceniła w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Maria Koc, senator Prawa i Sprawiedliwości, była marszałek Senatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Libicki: Budka musi walczyć z szeregiem kryzysów. To powoduje korkociąg polityczny

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 13:27
Działalność Rafała Trzaskowskiego uchodzi w PO za konkurencyjną wobec partyjnej, Szymon Hołownia odbiera poparcie Platformie Obywatelskiej, a parlamentarzyści KO piszą do kierownictwa list w sprawie funkcjonowania formacji. Te wszystkie elementy zdaniem Jana Filipa Libickiego składają się na "polityczny korkociąg", w który wpadł Borys Budka.
rozwiń zwiń