"To ogromny zastrzyk dla emerytów". Prof. Józefina Hrynkiewicz o polityce senioralnej w Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 12:39
- Program, który przedstawia rząd, jest programem bardzo cennym, bardzo ważnym ze względu na bezpieczeństwo socjalne osób starszych - powiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Józefina Hrynkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do propozycji Polskiego Ładu przeznaczonych dla seniorów zawartych.
Józefa Hrynkiewicz
Józefa HrynkiewiczFoto: Jedynka/Wojciech Kusiński

Zaprezentowany w sobotę przez koalicję rządzącą Polski Ład to nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy. W ramach programu przewidziano nowe rozwiązania dla emerytów pod hasłem "Złota jesień życia". Propozycje rządu przewidują m.in. emerytury bez podatków dla świadczeń poniżej 2,5 tys. zł.

doku Zrzut ekranu 2021-05-15 o 13.13.11 1200.jpg
Polski Ład zaprezentowany. Oto najważniejsze punkty nowego programu Zjednoczonej Prawicy

Pytana o rządowy program dla emerytów, gość Magdaleny Ogórek odpowiedziała: "To jest ogromny zastrzyk dla seniorów". - Wiemy, że emerytury nie są wysokie, wiemy, że bezpieczeństwo socjalne nie jest zbyt mocne - przyznała.

- Dlatego program, który przedstawia rząd, jest programem bardzo cennym, bardzo ważnym ze względu na bezpieczeństwo socjalne seniorów - oceniła w programie "W samo południe".

- Ponadto ten program zawiera poprawę dostępności do służby zdrowia. Z usług służby zdrowia najczęściej korzystają osoby starsze, dlatego tak ważna jest tutaj poprawa dostępności do lekarzy pierwszego kontaktu i lekarzy specjalistów oraz sprawa opieki nad seniorami - powiedziała prof. Hrynkiewicz.

Podkreśliła także, że "należy docenić starość". - Człowiek stary wymaga specjalnej opieki, ochrony zdrowia, specjalnego bezpieczeństwa - zaznaczyła.

Nie tylko rząd, ale także samorządy

Pytana o dotychczasową politykę senioralną w Polsce, gość programu oceniła, że jest ona intensywnie prowadzona dopiero od kilku lat.

- Dopiero od niedawna, od 2017 roku zaczynamy poważnie rozmawiać o sytuacji osób w wieku podeszłym. Tych osób będziemy mieli coraz więcej. Obecnie ponad 20% ogółu ludności w Polsce jest w wieku poprodukcyjnym - zaznaczyła Hrynkiewicz. - Polityka senioralna musi być uprawiana nie tylko na poziomie państwa, ale i samorządów - stwierdziła na antenie radiowej Jedynki. 


Posłuchaj
07:36 wsp hrynkiewicz.mp3 Prof. Józefina Hrynkiewicz o polityce senioralnej w ramach Polskiego Ładu ("W samo południe"/Jedynka)

* * *

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Magdalena Ogórek

Gość: prof. Józefina Hrynkiewicz

Data emisji: 17.05.2021

Godzina emisji: 12.20

kp

Czytaj także

Polski Ład w zakresie polityki senioralnej. Marlena Maląg: trzynasta emerytura nadal będzie wypłacana

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 17:39
- Emerytura bez podatku dla świadczeń poniżej 2,5 tys. zł to dodatkowe rozwiązanie, trzynastki będą nadal wypłacane – zapewniła minister rodziny Marlena Maląg. Minister rodziny i polityki społecznej poinformowała, że zmiany w opodatkowaniu rent i emerytur mają obowiązywać od przyszłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytura bez podatku. Sprawdź, o ile wzrosną świadczenia po wprowadzeniu Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:10
W ramach reformy systemu podatkowego, przewidzianej w rządowym programie Polski Ład, z emerytur i rent zniesione zostanie obciążenie podatkowe. Oznacza to, że seniorzy będą otrzymywać "na rękę" wyższe świadczenia. O ile wzrośnie emerytura po wprowadzeniu reformy?
rozwiń zwiń