Gratka dla miłośników zwierząt i malarstwa. Muzea zapraszają zwiedzających

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 14:40
Od 4 maja, w ramach luzowania zasad bezpieczeństwa, znowu otwarte są muzea i galerie. Choć największym zainteresowaniem cieszyła się Noc Muzeów, to z bogatej oferty placówek kultury nadal korzystają prawdziwe tłumy. Polacy stęsknili się za sztuką?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/Lech Muszyński

Czytaj też:
akcesoria malarskie rembrandta 1200.jpg
Rembrandt - mistrz malarstwa niderlandzkiego

Kolejki, jakie tworzyły się w ostatnich dniach przed muzeami i galeriami sztuki, dowodzą, że Polacy są stęsknieni osobistego kontaktu z dziełami sztuki. Chociaż Noc Muzeów już za nami, wybór nadal jest szeroki - świadczy o tym m.in. aktualna oferta stołecznych muzeów.

Posłuchaj
03:00 PR1_AAC 2021_05_17-12-38-56.mp3 Muzea i galerie przyciągają prawdziwe tłumy osób spragnionych kontaktu z kulturą (W samo południe/Jedynka)

Muzeum Narodowe w Warszawie

Od 7 maja do 25 lipca w Muzeum Narodowym w Warszawie zwiedzający mogą zobaczyć wystawę "Różne spojrzenia". To malarstwo holenderskie i flamandzkie z kolekcji ERGO Hestii, jedyna w Polsce korporacyjna kolekcja dzieł sztuki dawnej. - Spoglądamy na XVII-wieczną Holandię, ale z różnych perspektyw. To nie jest część jakiejś wielkiej historii sztuki. Zależało nam, aby ze scen, które znajdują się w kolekcji, wydobyć opowieści - mówi Aleksandra Janiszewska, kuratorka wystawy.

Wybór, jakiego dokonano, pozwoli nam lepiej zrozumieć życie i okoliczności, w jakich przyszło żyć ludziom w XVII wieku. - Mamy sceny ze znachorami, które mówią nam o tym, że nie wszystkich było stać na wizytę u lekarza. Również mamy dużo pejzaży. Wiele z nich opowiada, z różnych perspektyw, o tej trudnej relacji z żywiołem, jakim był otwarty ocean, i z żeglugą - dodaje Aleksandra Janiszewska w rozmowie z Polskim Radiem.

YouTube/Muzeum Narodowe w Warszawie

Czytaj też:
Luwr_Paryz_shutter_1200_JeanLucIchard.jpg
Światowe galerie w sieci. Wystawy, które warto zobaczyć

Muzeum Warszawy

Od 12 maja do 3 października Muzeum Warszawy zaprasza na wystawę "Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji". To rodzaj panoramy historycznej ukazującej relacje między człowiekiem, podporządkowującym sobie naturę, i zwierzętami, które znalazły się w mieście. - Tematem, który nas szczególnie zainteresował, były zwierzyńce, które wokół Warszawy funkcjonowały - wyjaśnia Lena Wicherkiewicz, kuratorka wystawy, i dodaje, że zwiedzający będą zaskoczeni, gdyż ekspozycja ma nietypowy charakter.

- Prezentujemy na niej różnego rodzaju eksponaty, czasem może niekojarzone muzealnie. Dużo wypreparowanych zwierząt, wyroby wykonane z ciał zwierząt, głównie związane z modą. Taka jest historia, taka też jest współczesność, chociaż coraz częściej mamy świadomość, że jesteśmy w stanie funkcjonować nieco inaczej - tłumaczy Lena Wicherkiewicz. Zwiedzający będą mogli zobaczyć również dokumenty i propozycje artystów dotyczące przekształcenia miasta w siedlisko międzygatunkowej wspólnoty.

YouTube/Muzeum Warszawy

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzący: Michał Montowski

Data emisji: 17.05.2021

Godzina emisji: 12.38

mg

Czytaj także

"Miejska rewolta". 100-lecie buntu polskich artystów

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 20:00
4 listopada 1917 roku miała miejsce pierwsza znacząca wystawa prac polskich artystów awangardowych - w Pałacu Sztuki w Krakowie pokazano niemal sto prac 18 artystów. Do tamtych czasów odwołuje się aktualna wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie pt. "Miejska rewolta".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Sztuka to wartość". Co można podziwiać w Muzeum Narodowym?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 12:39
Katarzyna Szydłowska-Schiller, która jest kuratorką wystawy mówi - sztuka to nie tylko wartość pieniądza, ale też wartość duchowa i estetyczna. W "Kulturalnej Jedynce" dowiadujemy się o tym, jakie dzieła można podziwiać w trakcie trwania wystawy i dlaczego warto się na nią wybrać.
rozwiń zwiń