Szlak historyczny na Monte Cassino. Wiceprezes PFN: to 12 km ścieżki edukacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 13:29
- Inicjatywa szlaku historycznego Bohaterów Bitwy o Monte Cassino narodziła się dwa lata temu - mówił w Programie 1 Polskiego Radia o przedsięwzięciu Wojskowego Instytutu Wydawniczego i Polskiej Fundacji Narodowej wiceprezes PFN Michał Góras.
Wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras
Wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Michał GórasFoto: PAP/Rafał Guz

Na Monte Cassino powstał szlak historyczny wiodący śladami polskiego natarcia i bitwy o wzgórze. W 77. rocznicę bitwy o Monte Cassino odbyła się uroczystość odsłonięcia ścieżki, w której wzięli udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, burmistrz Cassino Enzo Salera, ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders oraz wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras.

monte cassino 1200 free.jpg
77. rocznica bitwy o Monte Cassino. Anna Maria Anders: to była wielka duma dla mojego ojca

- To 12 kilometrów ścieżki edukacyjnej na zboczach Monte Cassino, które wiedzie historyczną drogą żołnierzy II Korpusu Polskiego - wyjaśnia gość radiowej Jedynki. Dodaje, że jest to "niesamowita historia".

Posłuchaj
06:08 PR1_AAC 2021_05_19-12-31-50.mp3 Michał Góras: powstało 12 kilometrów ścieżki edukacyjnej na zboczach Monte Cassino (W samo południe/Jedynka)

- Pierwsza tablica mieści się w samym centrum miasta Cassino, żeby przypomnieć i rzeczywiście rozpocząć tę wędrówkę i zwiedzanie szlaku w centrum - powiedział Michał Góras. - Następnie udajemy się w miejsce, gdzie jest tablica poświęcona generałowi Andersowi, dowódcy 2 Korpusu Polskiego. Kolejne składają się na konkretne wydarzenia i epizody bitwy - wyjaśnił wiceprezes PFN.

Pokazanie wkładu Polaków

- Oprócz cmentarza wojennego, chcemy upamiętnić szlak bojowy Polaków, którzy utorowali drogę Aliantom do Rzymu. Dzięki temu pokazujemy innym krajom nasz wkład w uzyskanie wolności europejskiej - powiedział gość audycji.

Pomysłodawcą i twórcą ścieżki jest Wojskowy Instytut Wydawniczy. Narracja ścieżki to polski głos o udziale naszych żołnierzy w wyzwalaniu Europy, ale także przypomnienie niepopularnej prawdy o losie narodu, zaatakowanego we wrześniu 1939 roku przez dwa totalitaryzmy. 

Czytaj także:

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu głównego mecenasa projektu - Polskiej Fundacji Narodowej. Michał Góras, wiceprezes PFN podkreśla, że ścieżka to opowieść o ludziach niezłomnych, którzy zawsze wysoko nieśli sztandar Rzeczypospolitej. A szlak bojowy 2 Korpusu Polskiego jest symbolem polskiej ofiary poniesionej dla wolności własnej ojczyzny, ale i innych narodów. To ważny przekaz, zrealizowany na wysokim poziomie.

Bez tytułu 1200.jpg
"Polski sport zasługuje na jeszcze większe wsparcie". Będzie kontynuacja programu PFNteam100

Instalacja ścieżki i uzyskanie pozwolenia na jej montaż były możliwe dzięki współpracy z włoskimi partnerami. Honorowym patronatem objęli tę inicjatywę wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość: Michał Góras (wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej)

Data emisji: 19.05.2021

Godzina emisji: 12.30

PR1/IAR
pg

Czytaj także

Promocja polskiej nauki, kultury oraz historii. PFN i KUL będą ze sobą ściślej współpracować

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 15:37
Polska Fundacja Narodowa i Katolicki Uniwersytet Lubelski podpisali list intencyjny dotyczący współpracy we wspólnych przedsięwzięciach. Chodzi między innymi o promocję polskiej nauki, kultury, historii oraz wykorzystywanie potencjału gospodarczego i technologicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świadectwo heroizmu, męstwa i troski o przyszłość Europy". Uczczono bohaterów spod Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 15:55
Uroczystość odbyła się z okazji 77. rocznicy zdobycia wzgórza i opactwa Benedyktynów przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa przy warszawskim Pomniku Bitwy o Monte Cassino. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz państwa oraz państw, których żołnierze walczyli w 1944 r. z Niemcami o wzgórze.
rozwiń zwiń