"UE nie współpracuje z terrorystami". Anna Zalewska o działaniach na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 13:46
- Myślę, że cierpliwość zachodu Unii Europejskiej powinna zostać wyczerpana i dzisiaj powinny zapaść decyzje, nie tylko dotyczące Białorusi - powiedziała w audycji "W samo południe", na antenie Programu 1 Polskiego Radia Anna Zalewska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Była minister edukacji narodowej dodała, że "z terrorystami Unia Europejska po prostu nie współpracuje".
Anna Zalewska
Anna ZalewskaFoto: W.Kusiński/PR

W niedzielę białoruskie władze wymusiły lądowanie cywilnego samolotu, po to, aby aresztować opozycjonistę Ramana Pratasiewicza, który był na pokładzie. Tym tematem mają zająć się przywódcy państw Unii Europejskiej.

opozycjonisci 1200 pap.jpg
"Reżim Łukaszenki nie zna żadnych granic". "Minuta krzyku" białoruskich opozycjonistów w Warszawie

- Wszyscy czekamy na decyzję dzisiejszego szczytu - powiedziała Anna Zalewska.

Eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości podkreśliła, że wszyscy członkowie UE wypowiadają się jednoznacznie na temat aresztowania białoruskiego opozycjonisty, ale za tymi wypowiedziami - zdaniem Anny Zalewskiej - muszą iść jednoznaczne i zdecydowane szybkie działania.

Gość audycji "W samo południe" zauważyła, że działania Alaksandra Łukaszenki mają przyzwolenie ze strony Kremla.

- Myślę, że cierpliwość zachodu Unii Europejskiej powinna zostać wyczerpana i dzisiaj powinny zapaść decyzję, nie tylko dotyczące Białorusi - powiedziała Anna Zalewska i dodała - z terrorystami Unia Europejska po prostu nie współpracuje.

Czytaj także:

Była minister edukacji narodowej odniosła się także do dyskusji na temat Nord Stream 2.

- Prezydent Putin ma przyzwolenie na swoje postępowania, chociażby poprzez to, że w żaden sposób nie można przeprowadzić działań, nawet rezolucji wprost mówiącej o Nord Stream 2. We wrześniu, kiedy zakończy się budowa Nord Stream 2 Niemcy stają się hegemonem energetycznym całej Europy - powiedziała Anna Zalewska.

W programie poruszono także sprawę wyroku TSUE ws. kopalni Turów.

- To na szczęście nie wyrok, tylko jednoosobowa niesprawiedliwa, nieopierająca się na faktach i badaniach decyzja jednej z pań z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - skomentowała europoseł PiS.

Jak wytłumaczyła, jest to decyzja o tymczasowe zabezpieczenie poprzez wyłączenie na jakiś czas kopalni w Turowie, dlatego, że są zarzuty, że tamtejsza eksploatacja zagraża wodzie po stronie czeskiej.

Posłuchaj
06:43 PR1_mp3 2021_05_24-12-26-16.mp3 Anna Zalewska o szczycie UE, Nord Stream 2 i kopalni Turów ("W samo południe"/PR1)

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "W samo południe"

ProwadzącaMagdalena Ogórek

Gość: Anna Zalewska (europoseł PiS)

Data emisji: 24.05.2021

Godzina emisji: 12.26

Czytaj także

Narada NATO w sprawie uprowadzenia samolotu przez reżim Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 12:19
We wtorek w Brukseli odbędzie się narada ambasadorów NATO w sprawie uprowadzenia samolotu przez białoruski reżim - potwierdziła w kwaterze głównej brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uprowadzenie samolotu w Mińsku. MSZ Białorusi: działanie organów było zgodne z przepisami

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 13:12
Białoruskie ministerstwo spraw zagranicznych twierdzi, że sprawa wymuszenia lądowania samolotu w Mińsku jest upolityczniana za granicą. Rzecznik tamtejszego MSZ był o to pytany przez rosyjską agencję "RIA Nowosti".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Timothy Snyder: Niemcy powinny anulować Nord Stream 2 odpowiadając na porwanie samolotu

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 13:37
„Niemcy powinny anulować Nord Stream 2” - napisał na Twitterze Timothy Snyder, komentując informacje o porwaniu samolotu pasażerskiego z białoruskim opozycjonistą na pokładzie przez reżim w Mińsku.
rozwiń zwiń