Pęk: w tej kadencji większość senacka zajmuje się głównie walką z rządem

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 13:58
- Zdążyliśmy z procesem ratyfikacyjnym do końca maja, ale byliśmy ostatni w Europie. To na pewno już zaczynało budzić niepokój również w Brukseli w Komisji Europejskiej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marek Pęk, wicemarszałek Senatu.
Marek Pęk
Marek PękFoto: Wojciech Kusiński/PR

Senat bez poprawek przyjął w czwartek ustawę ratyfikacyjną związaną z wdrożeniem Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej. Wcześniej niespodziewanie senatorowie odrzucili propozycję KO i KP-PSL, która zakładała wprowadzenie do ustawy ratyfikacyjnej preambuły regulującej sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy.

Posłuchaj
09:01 Marek Pęk WSP.mp3 Marek Pęk o ustawie ratyfikacyjnej i Tomaszu Grodzkim (W samo południe/ Jedynka)

O odrzuceniu preambuły, jak wynika z informacji na stronie Senatu, zdecydowały głosy dwóch senatorów KO. Przeciw zagłosował Aleksander Pociej, a w głosowaniu nie wziął udziału Leszek Czarnobaj. Obaj głosowali zdalnie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Andrzej Duda Free prezydent pl-1200.jpg
Prezydent podpisał ustawę ratyfikacyjną

"Przegrana koncepcja"

Z prawnego punktu widzenia - mówił gość audycji - większość senacka broniła "całkowicie przegranej koncepcji". - Prawnicy, doktryna, ale również przykłady z zagranicy nie zostawiały suchej nitki na koncepcji ratyfikacji z preambułą - stwierdził.

- Żaden inny kraj nie wprowadził zmian do ratyfikacji - mówił wicemarszałek Senatu. W jego opinii na działanie izby miał wpływ jej marszałek, Tomasz Grodzki, który według senatora PiS "za wszelką cenę próbuje podkreślić swoje znaczenie w polityce jako trzecia osoba w państwie".

- To opóźnianie przyjmowania bardzo ważnych ustaw - komentował tempo prac izby nad ratyfikacją. - Większość Senacka odgrywa na naszej scenie politycznej taką bardzo negatywną, obstrukcyjną rolę - oświadczył.

Czytaj także:

Ostatecznie 98 senatorów na stu przyjęło ratyfikację bez poprawek. Zdaniem wicemarszałka, "wstydu nie było". - Zdążyliśmy z procesem ratyfikacyjnym do końca maja, ale byliśmy ostatni w Europie. To na pewno już zaczynało budzić niepokój również w Brukseli w Komisji Europejskiej - ocenił.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "W samo południe"

ProwadziłaMagdalena Ogórek

GośćMarek Pęk (wicemarszałek Senatu)

Data emisji: 3.06.2021

Godzina emisji: 12.29

nt

Czytaj także

"Środki będą o miesiąc później". Waldemar Buda o oczekiwaniu na decyzję Senatu ws. KPO

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 12:34
- Tak długa praca w Senacie nad ustawą ratyfikacyjną dot. zasobów własnych UE niczemu nie służy - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Ocenił, że z punktu widzenia tego, co dzieje się w izbie wyższej, "środki będą o miesiąc później".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Próba robienia na złość rządowi". Marcin Horała o działaniach Senatu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 10:08
- Przeciąganie Funduszu Odbudowy przez Senat nie ma sensu. To raczej próba zrobienia na złość rządowi, a przy okazji Polsce, być może przywrócenia większości opozycyjnej w Sejmie - powiedział w piątek wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
rozwiń zwiń