Płomecka: UE w przeciwieństwie do USA, nie chce iść na otwartą wojnę z Chinami

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 14:38
- Chiny to główny temat zarówno szczytu G7, jak i szczytu UE-Waszyngton - powiedziała brukselska korespondentka Beata Płomecka na antenie radiowej Jedynki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Forum/TOBY MELVILLE

W piątek rozpoczęło się spotkanie grupy G7. Liderzy będą omawiać między innymi globalną reakcję na pandemię, program dzielenia się szczepionkami z biedniejszymi krajami oraz kwestię zmian klimatycznych.

mid-epa biden johnson 1200.jpg
Dr Winkler: interesy amerykańskie i brytyjskie są do siebie bardzo zbliżone

O szczycie G7 opowiedziała w magazynie "W samo południe" korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. - Oprócz symbolicznych gestów jest nadzieja na konkretne ustalenia, chociażby w sprawach handlowych - stwierdziła.


Posłuchaj
05:44 _PR1_AAC 2021_06_12-12-20-25.mp3 Beata Płomecka: Chiny głównym tematem szczytu G7 (W samo południe/Jedynka)

Zwróciła uwagę na kontrowersyjne kwestie w relacjach unijno-amerykańskich, jak np. sprawa sankcji dotyczących budowy Nord Stream 2. - Pierwsze decyzje Joe Bidena były trochę ukierunkowane na Niemcy - przyznała.

Światowi przywódcy podczas spotkania będą rozmawiać m.in. o pandemii koronawirusa, dostępności szczepionek oraz zmianach klimatycznych. - Dodałabym do tego także opodatkowanie międzynarodowych korporacji - uzupełniła Płomecka.

Przyznała, że w centrum dyskusji będzie najprawdopodobniej ekspansywna polityka Rosji i Chin. - Wydaje się, że Chiny to główny temat zarówno szczytu G7, jak i szczytu UE-Waszyngton - stwierdziła. - Unia w przeciwieństwie do USA, nie chce iść na otwartą wojnę z Chinami - dodała.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: Beata Płomecka

Data emisji: 12.06.2021

Godzina emisji: 12:08

Czytaj także

"Wychodząc z pandemii nie możemy powtórzyć błędów z 2008 r." Boris Johnson ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 17:13
Brytyjski premier ostrzega: wychodząc z pandemii światowi przywódcy nie mogą popełnić błędów z czasów ostatniego kryzysu finansowego. Boris Johnson jest zdania, że załamanie z 2008 roku zwiększyło społeczne nierówności, a teraz trzeba tego uniknąć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt G7 a skutki pandemii. Liderzy państw przedstawią globalny plan działania

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 05:10
Liderzy państw G7, którzy obradują podczas szczytu w Wielkiej Brytanii, mają przedstawić dziś globalny plan działań zapobiegania negatywnym skutkom wywoływanym przez pandemię. Ma to być odpowiedź na skutki pandemii COVID-19.
rozwiń zwiń