"Ma reprezentować Polaków, a nie żadną formację polityczną". Waldemar Andzel o RPO

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 13:11
- Pokładamy nadzieję, że po wyborze na RPO prof. Marcin Wiącek będzie reprezentować wszystkich obywateli - powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Waldemar Andzel, poseł PiS, członek doradców politycznych przy premierze RP i szef sejmowej komisji służb specjalnych. - Ma reprezentować Polaków, a nie żadną formację polityczną - dodał.
Waldemar Andzel
Waldemar AndzelFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Na godzinę 16.00 w Sejmie zaplanowano debatę nad wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich. Jedynym kandydatem na to stanowisko jest prof. Marcin Wiącek.

- Mamy nadzieję, że kandydatura pana Marcina Wiącka przejdzie w Sejmie i w Senacie i po wyborze będzie on godnie reprezentował wszystkich Polaków i dobrze służył Polsce - powiedział Waldemar Andzel.

Posłuchaj
08:21 PR1_mp3 2021_07_08-12-29-44.mp3 Waldemar Andzel o wyborze RPO (Jedynka/W samo południe)

Gość Magdaleny Ogórek wyraził nadzieję, że po wyborze na RPO profesor Wiącek "będzie pochylał się nad ludźmi słabszymi i pokrzywdzonymi, także przez wymiar sprawiedliwości".

forum Marcin Wiącek 1200.jpg
"Ta sprawa musi być w końcu sfinalizowana". Krzysztof Lipiec o wyborze RPO

W audycji "W samo południe" poseł PiS został zapytany o oczekiwania społeczeństwa względem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Powinien służyć Polakom, a nie zwracać się do marginalnych grup społecznych. Ma reprezentować większość - uznał Waldemar Andzel.

Kadencja Adama Bodnara

Gość radiowej Jedynki odniósł się do kadencji obecnego rzecznika.

- Adam Bodnar był bardzo stronniczy. Widać było, że w swoich działaniach kieruje się własnymi, skrajnie lewicowymi, poglądami - stwierdził członek doradców politycznych przy premierze RP. - Rzecznik Praw Obywatelskich ma reprezentować Polaków, a nie żadną formację polityczną - dodał.

Szósta próba

Profesor Marcin Wiącek po raz drugi jest kandydatem na stanowisko RPO. W poprzednim głosowaniu kandydat opozycji przegrał w Sejmie głosowanie z senatorem niezależnym Lidią Staroń, która otrzymała poparcie Prawa i Sprawiedliwości. Rekomendacji na objęcie przez nią tego stanowiska nie udzielił Senat.

Czytaj także:

Dzisiejsze głosowanie jest szóstą próbą wyboru następcy Adama Bodnara, który stanowisko RPO musi opuścić 15 lipca.

Więcej w rozmowie.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość: Waldemar Andzel (poseł PiS, członek doradców politycznych przy premierze RP i szef sejmowej komisji służb specjalnych)

Data emisji: 8.07.2021

Godzina emisji: 12.29

bf

Czytaj także

Iwona Arent: to już szósta próba, czas najwyższy wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 17:03
- Czas najwyższy wybrać osobę, która będzie pełniła ten urząd. Marcin Wiącek nie jest osobą kontrowersyjną. Mam nadzieję, że - jeśli uda się zbudować większość wokół tej kandydatury - będzie pamiętał o wszystkich grupach społecznych, że będzie ponad podziałami - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł PiS Iwona Arent. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Koalicja Obywatelska poprze prof. Marcina Wiącka". Adam Szłapka o wyborze RPO

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 18:10
- Zachowamy się konsekwentnie. Już raz głosowaliśmy na pana profesora Wiącka. Można natomiast zadać pytanie o konsekwencję w tej sprawie Prawa i Sprawiedliwości - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Szłapka, przewodniczący Nowoczesnej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kandydatura prof. Wiącka na RPO formalnie zgłoszona w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 17:46
Na stronach Sejmu opublikowano w piątek po południu wniosek z kandydaturą prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Wniosek został zgłoszony przez posłów trzech klubów parlamentarnych i dwóch kół - wynika z dokumentu.
rozwiń zwiń