"Kara powinna być nieuchronna, szczególnie dla pijanych kierowców". Ast o noweli Prawa drogowego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 14:02
- To wszystko ma na celu ostudzić zapędy kierowców, aby jeździli zgodnie z przepisami, nie przekraczali prędkości, ale przede wszystkim też, żeby nie wsiadali za kółkiem na "podwójnym gazie" - mówił o planowanych zmianach w Prawie drogowym na antenie Programu 1 Polskiego Radia Marek Ast, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 
Marek Ast
Marek AstFoto: W.Kusiński/Polskie Radio

W środę (28.07) resort infrastruktury poinformował o przyjęciu przez rząd projektu noweli Prawa o ruchu drogowym, który przewiduje m.in. wprowadzenie renty dla najbliższych osób, które zginęły w wypadkach drogowych, niższe stawki OC dla osób jeżdżących bezpiecznie oraz podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł.

Jedna z propozycji przewiduje odebranie prawa jazdy na okres 3 miesięcy w przypadku ingerencji w system tachografów przez kierujących pojazdami w przewozach drogowych.

shutterstock droga krajowa S8 1200.jpg
"Zmiany mają poprawić bezpieczeństwo na drogach". Alvin Gajadhur o noweli Prawa ruchu drogowego

Marek Ast zaznaczył, że nowe przepisy drogowe dotyczą "wykroczeń, które występują najczęściej" oraz przestępstw drogowych "w wyniku których dochodzi do bardzo ciężkich wypadków". - Za przekroczenia prędkości, za jazdę pod wpływem alkoholu - powiedział.

"Ostudzić zapędy kierowców"

- To wszystko ma na celu ostudzić zapędy kierowców, aby jeździli zgodnie z przepisami, nie przekraczali prędkości, ale przede wszystkim też, żeby nie wsiadali za kółkiem na "podwójnym gazie" - ocenił gość audycji. 

» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

Pytany, "czy takie drakońskie wysokości grzywny będą być może, wpływały na to, czy ktoś zastanowi się, czy w ogóle po alkoholu do samochodu wsiąść" polityk Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że "najistotniejsze jest to, aby sądy później te kary wymierzały". 

Posłuchaj
07:40 ogórek ogórek ogórek.mp3 Marek Ast o przyjęciu przez rząd projektu noweli Prawa o ruchu drogowym ("W samo południe") 

"Kara powinna być nie nieuchronna"

- Mamy też przewidzianą w Kodeksie karnym konfiskatę pojazdu, ale często jest jeszcze tak, że ta konfiskata nie jest przez sąd orzekana z różnych przyczyn i tak samo przy tych wysokich karach, które faktycznie powinny ostudzić, ale ta kara powinna być nie nieuchronna, szczególnie właśnie w przypadku kiedy kierowca jedzie pod wpływem alkoholu, kiedy pod wpływem alkoholu powoduje wypadek, gdzie ktoś doznaje ciężkich obrażeń ciała, albo dochodzi do śmierci - podkreślił poseł. 

Czytaj także:

Wskazywał także, że "będzie pewnie takie oczekiwanie opinii publicznej, aby ze strony sądów te kary, które znajdą się w tym momencie w Kodeksie karnym, były orzekane, bo jeżeli nie będą, to też trudno liczyć na pozytywny skutek w postaci mniejszej ilości pijanych kierowców i mniejszą ilość zdarzeń". 

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadząca: Magdalena Ogórek 

Gość: Marek Ast (poseł Prawa i Sprawiedliwości)

Data emisji: 29.07.2021 

Godz. emisji: 12.30

PAP,nt

Czytaj także

Pijani za kierownicą - jak z nimi walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 05:00
W ubiegłym roku policja zatrzymała  prawie 100 tysięcy pijanych kierowców. Szacuje się jednak, że w rzeczywistości po polskich drogach porusza się ich nawet 7 razy więcej. Każdy z nich stanowi śmiertelne zagrożenie dla siebie i innych. Czy ostrzejsze kary za prowadzenie na podwójnym gazie pomogą z nimi walczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyższe kary za przestępstwa drogowe popełniane w stanie nietrzeźwości. Resort podał szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 14:37
- Rozwiązania dotyczące konfiskaty pojazdu i zaostrzenia kar za przestępstwa drogowe popełniane po użyciu alkoholu zawarte zostaną w projekcie kompleksowej nowelizacji Kodeksu karnego - poinformował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Jak dodał, w ubiegłym tygodniu zwrócił się o wpisanie projektu do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pijani kierowcy stracą auta? Müller: ten zapis znajdzie się w nowelizacji Kodeksu karnego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 16:40
- W nowelizacji Kodeksu karnego konfiskata samochodu się znajdzie, tak jak była zapowiadana. W tej chwili jest dopracowywana, ponieważ jeszcze inne zmiany w Kodeksie karnym są planowane - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń