"Skandaliczne, bardzo niepokojące i smutne". Prezes IPN o słowach Frasyniuka

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 13:40
- Tego typu słowa wobec polskich żołnierzy, którzy dzisiaj strzegą granic Rzeczpospolitej, uznaję za skandaliczne, bardzo niepokojące i smutne - powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, Prezes IPN. 
Dr Karol Nawrocki
Dr Karol NawrockiFoto: twitter.com/Instytut Pamięci Narodowej
polko 1200.jpg
"Pożyteczny idiota; Łukaszenka byłby dumny ze swojego bojownika". Gen. Polko ostro o wypowiedzi Frasyniuka

Władysław Frasyniuk powiedział, że żołnierze, którzy nie wpuszczają do Polski imigrantów koczujących od strony białoruskiej przy granicy z naszym krajem, "nie służą państwu polskiemu - przeciwnie - plują na wartości, o które walczyli ich rodzice". - Mam wrażenie, że to jest wataha, wataha psów, która osaczyła biednych, słabych ludzi (…). No tak nie postępują żołnierze. Śmieci po prostu, to nie są ludzkie zachowania - stwierdził.

» "Kieruję zawiadomienie do prokuratury". Szef MON reaguje na wypowiedź Frasyniuka nt. polskich żołnierzy «

Wypowiedź jest szeroko komentowana. Odnieśli się do niej m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz szef MON Mariusz Błaszczak, który skierował sprawę do prokuratury. Ponadto stacja TVN24 Na antenie  Programu 1 Polskiego Radia do sprawy odniósł się również dr Karol Nawrocki, Prezes IPN.

"Mundur polski skrwawiony walkami o polską niepodległość"

Dr Karol Nawrocki przypomniał, że "mówimy o ludziach, o żołnierzach, którzy noszą mundur polski". - Ten mundur polski skrwawiony walkami o polską niepodległość, skrwawiony walkami o Polskę w roku 1920 w starciu z bolszewicką hordą - zaznaczył.

Posłuchaj
09:07 Karol Nawrocki.mp3 Prezes IPN o słowach Władysława Frasyniuka ("W samo południe"/Jedynka) 

Gość audycji podkreślił, że "mundur polskiego żołnierza nosi w sobie całe dziedzictwo polskiej walki o niepodległość, suwerenność". - Tego typu słowa wobec polskich żołnierzy, którzy dzisiaj strzegą granic Rzeczpospolitej, uznaję za skandaliczne, bardzo niepokojące i smutne – powiedział prezes IPN.

Dodał, że jako historyk widzi to, "co stoi za polskim mundurem" oraz "służbę żołnierzy dzisiaj wolnej, niepodległej i suwerennej Rzeczpospolitej, a lata temu zagrożonej Rzeczpospolitej w uścisku dwóch totalitaryzmów". 

Czytaj również:

Dopytywany o granicę Dr Karol Nawrocki powiedział, że "tej granicy już w moim uznaniu nie można przesuwać dalej". - Tym bardziej, jak wskazują badania statystyczne, mówimy o formacji, która jednak cieszy się największym społecznym poparciem i zrozumieniem w Polsce - wskazał. 

"Szacunek Polaków wobec żołnierzy RP powinien łączyć"

W ocenie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej "honor polskiego żołnierza i szacunek Polaków wobec żołnierzy Rzeczpospolitej Polskiej powinien być tym, co nas wszystkich łączy, a nie co powoduje tego typu skandaliczne słowa". 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: dr Karol Nawrocki (Prezes IPN)

Data emisji: 23.08.2021

Godzina emisji: 12.28

IAR/nt

Czytaj także

"To nie tylko chamstwo, ale również działanie antypolskie". Szef MEiN o wypowiedzi Frasyniuka

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 07:30
- To, co zrobił pan Frasyniuk, obrażając Wojsko Polskie, obrażając Straż Graniczną, która pilnuje szczelnie granicy, nie tylko Polski, ale wschodniej granicy UE, nie jest tylko chamstwem, to jest działanie antypolskie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porównał żołnierzy do śmieci. Frasyniuk odniósł do krytyki w jego stronę

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 12:45
- Część opozycji, która chowa się za tzw. pozorną poprawnością polityczną, ustawiła się obok PiS, zaskoczyła mnie naiwność polityczna tych osób, które uznały moje słowa za skandaliczne - mówi o reakcji na jego słowa o żołnierzach opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk.
rozwiń zwiń