Konieczny o słowach Grodzkiego: jeśli chcemy zapewnić bezpieczeństwo Polakom, nie możemy likwidować szpitali

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 13:00
- Redukcja łóżek szpitalnych w dobie pandemii to zły pomysł. Jestem przeciwnikiem tak dogmatycznego podchodzenia do sprawy - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Wojciech Konieczny, senator Lewicy, odnosząc się do słów marszałka Tomasza Grodzkiego nt. likwidacji szpitali.
Wojciech Konieczny
Wojciech KoniecznyFoto: PAP/Leszek Szymański

grodzki 1200 (1).jpg
"To byłaby tragedia narodowa". Posłowie PiS o słowach Grodzkiego nt. likwidacji szpitali

Na Campusie Polska, wydarzeniu zorganizowanym przez ruch społeczny Rafała Trzaskowskiego, jednym z panelistów był Tomasz Grodzki. Pytany w czasie dyskusji o pomysł na naprawę systemu opieki zdrowotnej, marszałek Senatu odpowiedział, że Polska powinna brać przykład z Danii, która radykalnie zmniejszyła liczbę szpitali. - W Polsce dziś mamy prawie tysiąc szpitali, ale powinno być około 130 szpitali na 40 milionów mieszkańców - oceniał Grodzki.

Słowa Tomasza Grodzkiego skomentował w audycji "W samo południe" senator Lewicy, Wojciech Konieczny.

- Oczywiście jest to pewien skrót myślowy, ale niepokojący - powiedział polityk. Stwierdził, że pomysł marszałka "jest nierealny". - Na pewno likwidacja takiej liczby szpitali nie może mieć miejsca, to nie wchodzi w rachubę - podkreślił. 

Posłuchaj
06:51 _PR1_AAC 2021_08_31-12-23-35.mp3 Senator Wojciech Konieczny (Lewica) o pomyśle likwidacji szpitali (W samo południe/Jedynka)

- W Polsce jest trochę zakładów opieki zdrowotnej, które są nazywane szpitalami, a tak naprawdę nie spełniają tej funkcji. Może dlatego mamy tak dużo jednostek zarejestrowanych jako szpitale - wyjaśnił Konieczny. - Mimo wszystko, nie można mówić, że nagle 800 placówek się zlikwiduje - zaznaczył.

Senator Lewicy powiedział, że należałoby "przekształcić część placówek, które nie powinny się nazywać szpitalami w inne jednostki, a część zrestrukturyzować". - Natomiast redukcja łóżek szpitalnych w dobie pandemii to zły pomysł - ocenił.

- Jestem przeciwnikiem tak dogmatycznego podchodzenia do sprawy. Jeśli chcemy zapewnić bezpieczeństwo Polakom, to nie możemy likwidować szpitali. Te słowa zostały wypowiedziane w złym czasie - zauważył senator, zwracając uwagę na zbliżającą się czwartą falę pandemii. Zaznaczył też, że "przekształcenie systemu tak, żeby nie zaszkodzić pacjentom, wymaga bardzo dużo czasu".

Więcej w nagraniu 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Wojciech Konieczny (Lewica)

Data emisji: 31.08.2021 

Godzina emisji: 12.23

kp

Czytaj także

Grodzki apeluje o likwidację setek szpitali. Lawina komentarzy

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 08:45
Marszałek Senatu, który był jednym z gości Campus Polska Przyszłości, ocenił, że trzeba radykalnie zmniejszyć liczbę szpitali. - W Polsce dziś mamy prawie tysiąc szpitali, ale powinno być ok. 130 szpitali na 40 milionów mieszkańców - przekonywał. Internauci nie kryją oburzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pomysły likwidacyjne są genotypem PO". Kuźmiuk o apelu Grodzkiego ws. szpitali

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 16:05
- PO nie jest w stanie wyzbyć swojej genetyki.  Tego, że państwa powinno być jak najmniej, że powinno tylko pełnić rolę nocnego stróża. Przez osiem robiono to razem z PSL. Zwijanie Polski było widoczne gołym okiem - mówił powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk, odnosząc się do wypowiedzi marszałka dot. zmniejszenia liczby szpitali.
rozwiń zwiń