Wojciech Konieczny o proteście pracowników medycznych: rząd postępuje chaotycznie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 13:48
- W służbie zdrowia najbardziej brakuje jasnego i przejrzystego systemu wynagrodzeń. Niestety, ale ucieka się od wprowadzenia czegoś w rodzaju ponadzakładowego zbiorowego układu pracy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia senator Lewicy Wojciech Konieczny, odnosząc się do sytuacji medyków.
Wojciech Konieczny
Wojciech KoniecznyFoto: PAP/Mateusz Marek

Trwa protest medyków. Temat ten jest w ostatnich dniach jednym z najczęściej omawianych w naszym kraju. Również w programie "W samo południe" Magdalena Ogórek poruszyła tę kwestię.

Napieralski.jpg
Napieralski: lekarze dostali dodatki za walkę z COVID-19. Dziś mają swoje oczekiwania

Senator Lewicy oraz czynny zawodowo lekarz Wojciech Konieczny zapytany o to, jakie są największe bolączki służby zdrowia, odpowiedział: "w służbie zdrowia najbardziej brakuje jasnego i przejrzystego systemu wynagrodzeń". - Niestety, ale ucieka się od określenia czegoś w rodzaju ponadzakładowego układu zbiorowego pracy, który obowiązuje w różnych krajach - tłumaczył polityk.

Posłuchaj
07:38 PR1_AAC 2021_09_13-12-30-59.mp3 Wojciech Konieczny o sytuacji medyków (W samo południe/Jedynka)

Redaktor również zapytała, czy kiedykolwiek w polskiej polityce był moment, kiedy nie uciekano od tego tematu. - Nie, zawsze uciekano. Tylko teraz sytuacja jest inna, ponieważ mamy pandemię. Tak jak podczas wojny, kiedy pieniądze inwestuje się w armię, bo trzeba wygrać, tak teraz w czasie pandemii też powinno się tak patrzeć i za wszelką cenę wyposażyć i doposażyć oraz wynagrodzić służbę zdrowia, tak aby były szanse wygrać z pandemią, a po niej nadal pracować. Warunki się zmieniły - odpowiedział Konieczny.

Czytaj więcej:

Podwyżki dla medyków. Dane Ministerstwa Zdrowia z ostatnich lat mówią wszystko

Dr Machnik: odbiór protestu medyków zależy od tego, jak potoczą się rozmowy

Prowadząca zauważyła, że w ciągu ostatnich pięciu lat wydatki na służbę zdrowia wzrosły o 40 miliardów złotych oraz że lekarz po drugiej specjalizacji otrzymuje 5 tys. zł więcej, niż otrzymywał wcześniej. - Aby być sprawiedliwym, jak najbardziej tego rodzaju zmiany miały miejsce, ale może pięć lat temu takie podwyżki odniosłyby skutek. Niestety, ale dzisiaj rząd postępuje chaotycznie, np. lekarzom specjalistom podniesiono wynagrodzenie o 18 zł. Tak nie może być, tego nie da się odebrać w sposób pozytywny - argumentował na antenie jedynki senator Lewicy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Magdalena Ogórek

Gość: Wojciech Konieczny (senator Lewicy)

Data emisji: 13.09.2021

Godzina emisji: 12.22

nj

Czytaj także

Konieczny o słowach Grodzkiego: jeśli chcemy zapewnić bezpieczeństwo Polakom, nie możemy likwidować szpitali

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 13:00
- Redukcja łóżek szpitalnych w dobie pandemii to zły pomysł. Jestem przeciwnikiem tak dogmatycznego podchodzenia do sprawy - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Wojciech Konieczny, senator Lewicy, odnosząc się do słów marszałka Tomasza Grodzkiego nt. likwidacji szpitali.
rozwiń zwiń