Krzysztof Mróz: od dłuższego czasu trwa próba zakłamywania Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:21
- Polski Ład w zakresie zmian w systemie podatkowym to obniżka lub neutralność dla 90 proc. polskich podatników. Natomiast przedstawia się te zmiany jako podwyżkę. To oczywiście nie jest prawda - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Mróz, senator PiS. 
Krzysztof Mróz
Krzysztof MrózFoto: GRZEGORZ KRZYZEWSKI / FotoNews / Forum

Program Prawa i Sprawiedliwości Polski Ład składa się z 10 obszarów, które - jak przekonują autorzy - dotyczą najważniejszych aspektów w życiu Polaków. "To: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia" - czytamy na oficjalnej stronie. 

Czytaj także:
inwestycje free1200.jpg
Sejmowe komisje odrzuciły pomysł zwiększenia udziału samorządów w podatkach PIT

W ocenie Krzysztofa Mroza "od dłuższego czasu trwa próba zakłamywania Polskiego Ładu". - Polski Ład w zakresie zmian w systemie podatkowym to obniżka lub neutralność dla 90 proc. polskich podatników - zapewnił i podkreślił, że oskarżenia o podwyżkę podatków są niesłuszne.

- My, wprowadzając 30 tys. kwoty wolnej od podatku, powodujemy to, że 17 mln Polaków będzie płaciło mniejszy podatek. A emeryci i renciści w ogóle go nie zapłacą - przekonywał senator.

Posłuchaj
06:20 _PR1_AAC 2021_09_17-12-25-33.mp3 Krzysztof Mróz o zmianach w systemie podatkowym. ("W samo południe")

Składka zdrowotna

Rozmówca przyznał, że "były pewnego rodzaju kontrowersje dotyczące składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą". - Tutaj, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, zmniejszyliśmy tę składkę - mówił. Jak przypomniał gość Polskiego Radia, początkowo miała ona wynosić 9 proc. W obecnych założeniach będzie to 4,9 proc. "dla pewnej grupy jednoosobowych firm, które rozliczają się tzw. podatkiem liniowym".  

- Jest to już wstępnie zaakceptowane przez środowiska przedsiębiorców. Natomiast w zamian za to chcemy wprowadzić tzw. podatek obrotowy, aby spróbować opodatkować międzynarodowe koncerny, które w Polsce nie płacą podatku - poinformował polityk. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Krzysztof Mróz, senator PiS

Data emisji: 17.09.2021

Godz. emisji: 12.25

jbt

Czytaj także

"To usunięcie szarej strefy". Płażyński o podniesieniu składki zdrowotnej

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 17:35
- Nie widzę powodu, dlaczego ktoś, kto zarabia 100 tys. złotych, musiał się rozliczać na poziomie kwoty ryczałtowej kilkuset złotych, a osoba zatrudniona na umowę o pracę z takimi samymi zarobkami musiała płacić wielokrotnie więcej - mówił w Polskim Radiu 24 Kacper Płażyński (PiS). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w podatkach i składce zdrowotnej. Rząd wyjaśnia kształt i zakres reform Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 19:23
Rząd przyjął projekty reform w ramach Polskiego Ładu ws. podatków i składki zdrowotnej. Jedna z najważniejszych zmian to podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Rząd przekonuje, że na nowych rozwiązaniach zyska niemal 18 milionów Polaków i dementuje pojawiające się w mediach doniesienia nt. negatywnych konsekwencji reform. 
rozwiń zwiń