Zmiana stanowiska krajów UE wobec zerwanego kontraktu na francuskie okręty. Płomecka: to przez zachowanie Francji

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 14:55
- Z każdym dniem te reakcje były coraz bardziej zbilansowane wśród przedstawicieli państw członkowskich. Myślę, że to zachowanie Francji sprowokowało zmianę reakcji, bo w pewnym momencie działania Paryża były w stylu zranionej francuskiej dumy i rozbuchanego ego - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, korespondent w Brukseli.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / Alexandros Michailidis

W zeszłym tygodniu został podpisany pakt przez władze w Waszyngtonie, Canberze i Londynie. Przewiduje on bliską współpracę militarną i dyplomatyczną, a także wymianę informacji i technologii. Konsekwencją umowy było zerwanie przez Australię wartego 56 miliardów euro kontraktu na dostawę francuskich okrętów podwodnych. 

Beata Płomecka zrelacjonowała, że przedstawiciele UE stanęli solidarnie za Francją. - Początkowo reakcje przedstawicieli UE były jednoznaczne. Szef RE mówił, że należy wyjaśnić tę sprawę. Powiedział, że Donald Trump nie krył, że nie lubi UE, ale z Joe Bidenem miało być inaczej i należy poruszyć tę sprawę z USA - powiedziała.

- Ursula von der Leyen powiedziała, że jeden z krajów członkowskich został potraktowany w sposób niedopuszczalny i wydaje się, że może to być koniec w relacjach z USA. Także szef unijnej dyplomacji mówił, że jest to duże rozczarowanie - dodała.

Czytaj także:

Wszystko uległo jednak zmianie. Przyczynę takiego stanu rzeczy, Beata Płomecka widzi w dyplomacji Francji. - Z każdym dniem te reakcje były coraz bardziej zbilansowane wśród przedstawicieli państw członkowskich. Myślę, że to zachowanie Francji sprowokowało zmianę reakcji, bo w pewnym momencie działania Paryża były, jak mówiono w Brukseli, w stylu zranionej francuskiej dumy i rozbuchanego ego - oceniła.

- Rozpoczęły się zabiegi Francji, aby ze sporu z Australią i po części z amerykańskiego sporu, uczynić problem europejski. Tutaj po stronie części unijnych krajów nie było oczywiste to, aby eskalować i osłabiać sojusz NATO - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
05:21 _PR1_SC1 2021_09_25-12-20-47.mp3 Beata Płomecka o sporze wobec kontraktu na francuskie okręty (W samo południe)

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Michał Strzałkowski

Gość audycji: Beata Płomecka (korespondent Polskiego Radia w Brukseli)

Data emisji: 25.09.2021

Godzina emisji: 12:20

dz

Czytaj także

"Poważny problem w relacjach z USA i Australią". Dr Bonikowska o sytuacji Francji

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 19:11
Liderzy unijnych instytucji chcą wyjaśnień od Australii, a Stanom Zjednoczonym zarzucają brak lojalności. Jest to reakcja na podpisany w ubiegłym tygodniu pakt przez władze w Waszyngtonie, Canberze i Londynie, którego konsekwencją było zerwanie przez Australię kontraktu wartego kilkadziesiąt miliardów euro na dostawę francuskich okrętów podwodnych. - Francuzi usiłują rozszerzyć oddziaływanie swojego niezadowolenia na całą Unię Europejską - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus we Francji. Dziesiątki tysięcy osób może używać fałszywych paszportów covidowych

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 18:18
Niemal 36 tys. Francuzów prawdopodobnie korzysta z fałszywych paszportów covidowych - poinformowały francuskie władze. Kilkuset pracowników medycznych jest podejrzewanych o wystawianie dokumentu świadczącego o przyjęciu obu dawek preparatu przeciwko COVID-19 osobom niezaszczepionym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie możemy dłużej milczeć". Manifest francuskich intelektualistów przeciw transpłciowej indoktrynacji dzieci

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 06:44
"Nie możemy dłużej milczeć wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji »dziecka transpłciowego«" - napisali autorzy manifestu. Dodali także, że brak publicznej debaty na temat transpłciowej indoktrynacji dzieci jest współczesną formą tyranii.
rozwiń zwiń