30. urodziny Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 11:30
Sekcja Ukraińska Polskiego Radia dla Zagranicy obchodzi 30-lecie swojego istnienia. Oficjalną działalność rozpoczęła na początku jesieni 1991 roku w ówczesnym Radiu "Polonia", ale audycje w języku ukraińskim pojawiły się na antenie Polskiego Radia miesiąc wcześniej - tuż po upadku Związku Radzieckiego i ogłoszeniu przez Ukrainę niepodległości w sierpniu 1991 roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Pixel-Shot

- Przez miesiąc audycje po ukraińsku powstawały zanim jeszcze oficjalnie Redakcja Ukraińska została stworzona. To taki znak uznania przez Polskę Ukrainy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anton Marczyński, kierownik sekcji ukraińskiej Polskiego Radia. - Naszymi słuchaczami są przede wszystkim Ukraińcy mieszkający na Ukrainie - dodaje. 

Posłuchaj
03:12 _PR1_AAC 2021_09_29-12-17-55.mp3 30. urodziny Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy (W samo południe/Jedynka)

- Nasza misja polega przede wszystkim na swoistym usprawnieniu relacji pomiędzy Polską i Ukrainą. Wzajemnym poznawaniu się - mówi szef ukraińskiej sekcji. - A nasza rola polega na tym by opowiadać o Polsce. Przedstawiać z różnych perspektyw czasem dość drastyczne kwestie. Rozmawiać na tematy historyczne, o kulturze - podkreśla.

Przez lata głównymi tematami audycji tworzonymi przez dziennikarzy Redakcji Ukraińskiej (od roku 2016 – Sekcji Ukraińskiej Redakcji „Wschód”) niezmiennie pozostawały najważniejsze wydarzenia w Polsce, kwestie społeczne, stanowisko i działania Rządu RP w różnych sprawach wewnętrznych oraz zewnętrznych, relacje polsko-ukraińskie, a także życie mniejszości ukraińskiej nad Wisłą, o których do dziś są informowani ukraińskojęzyczni słuchacze radiowi na Ukrainie i w świecie. Sekcja Ukraińska informuje również o wspólnych inicjatywach Polaków z Ukrainy oraz Ukraińców z Polski. Promuje wspólne inicjatywy diaspory polskiej i ukraińskiej w USA, UE oraz Kanadzie.

Sprawdź POLSKIE RADIO DLA ZAGRANICY - tutaj

Wśród stałych tematycznych rubryk Sekcji Ukraińskiej znajdują się: „Ekonomia i Biznes”, „Życie Polityczne”, „Kalejdoskop Kulturalny”, „Ukraińcy w Polsce”, „Magazyn Turystyczny”, a także audycja poświęcona filozofii „Hortus (In)Conclusus” oraz kulturze ludowej „Źródła”. Od kilku lat dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy czytają po ukraińsku serwisy informacyjne na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia w audycji „Lato z Radiem” (w 2007 roku odbyło się Lato z Radiem we Lwowie).

Wielkim sukcesem Redakcji Ukraińskiej była transmisja jej audycji na falach UKF na terytorium Ukrainy po Pomarańczowej Rewolucji w latach 2004-2010. Wówczas współpraca Redakcji Ukraińskiej z blisko 30-toma rozgłośniami ukraińskimi (państwowymi i prywatnymi) zaowocowała dobową słuchalnością na poziomie 1 miliona słuchaczy. Ten projekt pozwolił Redakcji Ukraińskiej utworzyć sieć nieetatowych korespondentów w najważniejszych regionach Ukrainy.


Trzydzieste urodziny Redakcji Ukraińskiej PR dla Zagranicy

Na falach Redakcji Ukraińskiej gościli najwybitniejsi przedstawiciele świata kultury i nauki ostatnich 30-tu lat relacji polsko-ukraińskich: Stanisław Lem, Jerzy Giedroyć, Jewhen Swerstiuk, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Barbara Skarga, Myrosław Popowycz, Lina Kostenko, Jurij Andruchowycz, Olga Tokarczuk, Serhiy Żadan i wielu innych.

Wieloletnim komentatorem Redakcji Ukraińskiej był laureat Orderu Orła Białego prof. Bohdan Osadczuk (współpraca w latach 1995-2010). Innym wybitnym współpracownikiem Redakcji (od roku 1991 do śmierci w roku 2012) był Ostap (Eustachy) Łapski – poeta, tłumacz i krytyk literacki, laureat najbardziej prestiżowej nagrody literackiej Ukrainy – Nagrody im. T. Szewczenki (2007).

Audycji Sekcji Ukraińskiej można słuchać codziennie o godzinie 19.00 w formacie DAB+ w Polsce, a także poprzez satelitę oraz w Internecie w każdym kraju świata. Ponadto na Ukrainie transmisja tego ukraińskojęzycznego programu odbywa się na FM-falach partnerów polskiej publicznej rozgłośni – Hromadskiego Radia w północnej oraz centralnej części Ukrainy oraz Radia „Nezałeżnist” we Lwowie, a także na terenie całej Ukrainy na falach średnich.

***

Polskie Radio dla Zagranicy towarzyszy ważnym, często przełomowym wydarzeniom w Polsce od 85 lat (z wyjątkiem przerwy w nadawaniu spowodowanej wybuchem II wojny światowej. Przekazuje odbiorcom na całym świecie aktualne i wszechstronne informacje o Polsce oraz przedstawia kluczowe sprawy współczesnego świata z polskiej perspektywy. Obecnie Polskie Radio dla Zagranicy nadaje programy po polsku oraz w pięciu językach obcych: angielskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim i białoruskim. 

POSŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DLA ZAGRANICY 

***

Tytuł audycji"W samo południe"

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Materiał: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 29.09.2021 

Godzina emisji: 12.17


Zobacz więcej na temat: Ukraina radio Polskie Radio

Czytaj także

Polskie Radio najbardziej opiniotwórczą stacją radiową. Agnieszka Kamińska: odbiorcy doceniają wiarygodność

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 19:15
Zgodnie z rankingiem przygotowanym przez Instytut Monitowania Mediów Polskie Radio zajęło 1. miejsce w zestawieniu najbardziej opiniotwórczych mediów wśród nadawców radiowych. Łącznie w lipcu powoływano się na anteny publicznego nadawcy aż 2570 razy. W rankingu ogólnym, obejmującym także telewizję, prasę i portale internetowe, anteny Polskiego Radia odnotowały rekordowe wzrosty.
rozwiń zwiń