Kongres zjednoczeniowy Lewicy. Wontor: marzy mi się budowanie nowoczesnej socjaldemokracji

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 13:16
- Na kongresie Lewicy były pokazane akcenty programowe. Te tezy do programu są bardzo dobre dla społeczeństwa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Bogusław Wontor z Lewicy.
Kongres Lewicy
Kongres LewicyFoto: PAP/Albert Zawada
Adrian Zandberg Forum 1200.jpg
PKW o nagrodach posłów Razem. "Gdyby mieli subwencję, to by ją stracili"

W sobotę (9.10) odbył się Kongres Lewicy. Podczas kongresu zjednoczeniowego delegaci ponad 1100 delegatów wybierało współprzewodniczących, którzy staną na czele frakcji Sojuszu Lewicy Demokratycznego i Wiosny.

W wydarzeniu wziął udział między innymi były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Magdalena Ogórek zapytała swojego gościa, kto jest adresatem nowej, pokongresowej Lewicy.

Bogusław Wontor, odpowiadając na pytanie, stwierdził, że marzy mu się, "żebyśmy budowali taką prawdziwą, nowoczesną, europejską socjaldemokrację, gdzie myśli się o człowieku". - Aby zapewnić mu godne warunki płacy i pracy, żeby myśleć o ludziach starszych, żeby mieli godną emeryturą, mieli za co kupować leki - tłumaczył.

Posłuchaj
09:22 PR1 2021_10_14-12-26-06.mp3 Bogusław Wontor: tezy do programu są bardzo dobre dla społeczeństwa (W samo południe/Jedynka)

Polityk dodał, że Lewica myśli też o młodszym pokoleniu Polaków. - Mówimy o mieszkaniach, na które byłoby ich stać w układzie wynajęcia. Myślę tu przede wszystkim o mieszkaniach komunalnych. O kredytach studenckich, żeby powód ekonomiczny nie był powodem, dla którego ktoś nie studiuje - tłumaczył.

Twarze KC

Magdalena Ogórek mówiła, że na ostatnim kongresie "zostały pokazane twarze, które korzenie mają w KC". - Czy to jest przekaz dla młodych? - pytała.

Bogusław Wontor odparł, że "data urodzenia nie powinna świadczyć o tym, jaki jest przekaz, czy czym przeniknął dany człowiek". - Znam wielu starszych ludzi, którzy są dla mnie wzorcami do naśladowania i znam wielu ludzi, których jak słyszę, to nie wiem, czy się śmiać, czy płakać - stwierdził.

Prowadząca audycję dopytywała, czy były prezydent Aleksander Kwaśniewski albo Włodzimierz Czarzasty są "przekazem", który doprowadzi Lewicę do 12 proc. wyniku w wyborach parlamentarnych.

- Przekaz powinien być całościowy. Program, który kierujemy do młodych ludzi, o którym mówiłem, który można by było rozwinąć o kwestie światopoglądowe, czy obyczajowe. To jest kwestia równości szeroko rozumnej, czy praw kobiet - odparł poseł Lewicy.

Więcej w nagraniu rozmowy.

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Bogusław Wontor (poseł Lewicy)

Data emisji: 14.10.2021

Godzina emisji: 12.29

pkur

Czytaj także

Zandberg: w polskiej służbie zdrowia narasta kryzys kadrowy, brakuje nie tylko lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 09:03
– Sytuacja jest poważna, mamy w Polsce narastający kryzys kadrowy w ochronie zdrowia, on dotyczy nie tylko lekarzy, także pielęgniarek. Za moment będzie dotyczyć ratownictwa medycznego, bardzo wielu zawodów medycznych – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Adrian Zandberg, poseł Lewicy Razem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Krutul o kongresie Nowej Lewicy: spory zostaną zażegnane

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 09:25
- Miejmy nadzieję, że po kongresie ruszymy do przodu i zaczniemy odrabiać straty, struktury partyjne też na to liczą, musimy spełnić te oczekiwania. Musimy przygotować się do wyborów samorządowych i odegrać znaczącą rolę jako gracz polityczny w naszym kraju. Nikt nam nie wybaczy, jeśli nie wykonamy tej pracy - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Krutul (Lewica).
rozwiń zwiń