Jedne odlatują, inne przylatują

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2010 07:00
Chodząc zimą po lesie możemy sądzić, że wszystkie ptaki poleciały do ciepłych krajów, wystarczy w nim jednak poprzebywać trochę dłużej, by zauważyć, że on ciągle żyje.
Audio

Tylko nieliczne ptaki pozostają na danym terenie i zmieniają miejsce pobytu tylko w granicach rewiru żerowania. Nasze skowronki, jaskółki, słowiki i bociany czy też żurawie, jesienią odlatują na południe, a do nas, z dalekiej północy, przylatują gawrony, gile i czeczotki, dla nich zima w Polsce jest łagodna.

- Głosy ptaków związane są z okresem rozrodczym, są to najczęściej odgłosy samców, którzy najczęściej oznajmiają zajęcie rewiru lęgowego - tłumaczył powody leśnej ciszy w zimie Andrzej Kos, z nadleśnictwa Jabłonna.

W rozmowie z Dorotą Świerczyńską zauważył, że ten stan jest naturalny dla naszej strefy klimatycznej. Podkreślał, że w okresie zimowym las wydaje się martwy, gdyż także ssaki przejawiają zdecydowanie mniejszą aktywność.

- Wszystkie sikory, z dzięciołami i kowalikami, w okresie zimowym tworzą nieformalne związki – stada, które wędrują po obszarze leśnym w poszukiwaniu najlepszych miejsce żerowania – informował w "Popołudniu z Jedynką".

Ptaki w lesie można zauważyć, ale trzeba w nim trochę poprzebywać.

(pp)

Aby posłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć na dźwięk "Jedne odlatują, inne przylatują" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Czytaj także

Pogotowie dla poturbowanych dzikusów

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 12:05
Tu każde zwierzę ma swoją historię, zazwyczaj traumatyczną. W Leśnym Pogotowiu znajdują pomoc medyczną, wyżywienie i troskliwą opiekę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łabędzie z Zalewu Wiślanego uratowane

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 12:48
Niemal 100 łabędzi przymarzających na Zalewie Wiślanym uratowali funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej ptaków chce zimować

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2010 11:55
W tym roku na Podkarpaciu zimuje mniej niż w latach ubiegłych ptaków z północnej Europy i Azji - poinformował ornitolog Marian Stój.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zima w lesie

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2010 13:00
Nietoperze śpią, a wiewiórki w parkach możemy spotkać także w najmroźniejsze z dni. Wiemy też, co w tym czasie robią sarny i dziki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zima paraliżuje największe lotniska w UE

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 14:00
Najtrudniejsza sytuacja jest wciąż na londyńskim Heathrow i we Frankfurcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fizyka zalotów

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2010 17:00
Czego się nie robi w świecie zwierząt, aby zwrócić na siebie uwagę samiczki? Samiec ptaka rajskiego wykorzystuje w tym celu pewne zjawisko fizyczne.
rozwiń zwiń