X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jedne odlatują, inne przylatują

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2010 07:00
Chodząc zimą po lesie możemy sądzić, że wszystkie ptaki poleciały do ciepłych krajów, wystarczy w nim jednak poprzebywać trochę dłużej, by zauważyć, że on ciągle żyje.
Audio

Tylko nieliczne ptaki pozostają na danym terenie i zmieniają miejsce pobytu tylko w granicach rewiru żerowania. Nasze skowronki, jaskółki, słowiki i bociany czy też żurawie, jesienią odlatują na południe, a do nas, z dalekiej północy, przylatują gawrony, gile i czeczotki, dla nich zima w Polsce jest łagodna.

- Głosy ptaków związane są z okresem rozrodczym, są to najczęściej odgłosy samców, którzy najczęściej oznajmiają zajęcie rewiru lęgowego - tłumaczył powody leśnej ciszy w zimie Andrzej Kos, z nadleśnictwa Jabłonna.

W rozmowie z Dorotą Świerczyńską zauważył, że ten stan jest naturalny dla naszej strefy klimatycznej. Podkreślał, że w okresie zimowym las wydaje się martwy, gdyż także ssaki przejawiają zdecydowanie mniejszą aktywność.

- Wszystkie sikory, z dzięciołami i kowalikami, w okresie zimowym tworzą nieformalne związki – stada, które wędrują po obszarze leśnym w poszukiwaniu najlepszych miejsce żerowania – informował w "Popołudniu z Jedynką".

Ptaki w lesie można zauważyć, ale trzeba w nim trochę poprzebywać.

(pp)

Aby posłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć na dźwięk "Jedne odlatują, inne przylatują" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pogotowie dla poturbowanych dzikusów

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 12:05
Tu każde zwierzę ma swoją historię, zazwyczaj traumatyczną. W Leśnym Pogotowiu znajdują pomoc medyczną, wyżywienie i troskliwą opiekę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łabędzie z Zalewu Wiślanego uratowane

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 12:48
Niemal 100 łabędzi przymarzających na Zalewie Wiślanym uratowali funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej ptaków chce zimować

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2010 11:55
W tym roku na Podkarpaciu zimuje mniej niż w latach ubiegłych ptaków z północnej Europy i Azji - poinformował ornitolog Marian Stój.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zima w lesie

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2010 13:00
Nietoperze śpią, a wiewiórki w parkach możemy spotkać także w najmroźniejsze z dni. Wiemy też, co w tym czasie robią sarny i dziki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zima paraliżuje największe lotniska w UE

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 14:00
Najtrudniejsza sytuacja jest wciąż na londyńskim Heathrow i we Frankfurcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fizyka zalotów

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2010 17:00
Czego się nie robi w świecie zwierząt, aby zwrócić na siebie uwagę samiczki? Samiec ptaka rajskiego wykorzystuje w tym celu pewne zjawisko fizyczne.
rozwiń zwiń