Od dzisiaj dłuższy dzień

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 08:30
Teraz słońca będzie nam już tylko przybywać. Nasi przodkowie bardzo hucznie obchodzili moment zimowego przesilenia.
Audio

Pesymiści powiedzą, że zimę mamy już od kilku tygodni. Optymiści, że od dziś, a więc od najkrótszego dnia w roku. Teraz słońca będzie nam już tylko przybywać, a do wiosny coraz bliżej. Właśnie taki optymistyczny punkt widzenia wyznawali nasi przodkowie.

- W pierwszą zimową noc rodzi się słońce – twierdzi  Amudena Rutkowska z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. – Jest to najdłuższa noc w roku, ale najkrótszy dzień i od tego momentu zaczyna tego dnia przybywać. W związku z czym jest to święto światła – dodaje w rozmowie z Agatą Kasprolewicz.

Nasi starożytni przodkowie bardzo hucznie obchodzili to święto. Nie celebrowali pierwszego dnia zimy, czy nadejścia Nowego Roku. Wszystkie obrzędy związane właśnie z tym przesileniem były świętowane szczególnie.

Możemy się domyślać, że jednym z narodów, który wyjątkowo hucznie obchodzi dzień światła, są Norwegowie. Oni na słoneczne dni muszą czekać wyjątkowo długo.

- W Norwegii mamy noc polarną. Ponad połowa kraju w tym zimowym okresie jest spowita całkowitą ciemnością -  podkreśla Kondrat Konieczny z ambasady Norwegii. – Ale otrzymujemy za to nagrodę w postaci zorzy polarnej – z uśmiechem dodaje w "Sygnałach Dnia" Konieczny.

Norwegowie mogą oglądać świetliste warkocze zorzy polarnej i opowiadać legendy związane z tym zjawiskiem. My, ludzie z południa, możemy pocieszać się, że od dziś coraz bliżej nam do wiosny.

(ah)

Aby wysłuchać całego nagrania, wystarczy kliknąć "Od dzisiaj dłuższy dzień" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.m Zapraszamy.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pasażerowie koczują na lotniskach

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 10:50
Intensywne opady śniegu paraliżują europejskie lotniska. Tysiące pasażerów kolejną noc spędzą w hali odlotów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzeba machać łopatą

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 07:06
Ponad 1300 robotników z szuflami musi oczyścić ze śniegu ponad 1,7 mln metrów kwadratowych warszawskich chodników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śnieg paraliżuje lotnisko we Frankfurcie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 08:16
Nie ma jednak końca problemów na lotnisku we Frankfurcie nad Menem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zima nadal atakuje Danię

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 10:13
Obfite opady śniegu sprawiły, że ruch na jednej z głównych autostrad w rejonie Kopenhagi odbywał się z szybkością 30 kilometrów na godzinę.
rozwiń zwiń