Eksperci: rządy PiS to polityka prospołeczna oparta na konsumpcji

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 10:00
Transfery społeczne rządu pomogły rodzinom, szczególnie uboższym i wielodzietnym. Dobrze rozwija się gospodarka oparta na rosnącej konsumpcji. Jednak to nie może trwać zbyt długo. Niezbędny jest rozwój inwestycji - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Sławomir Dudek z Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz SGH i ekonomista Marek Zuber.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Number1411

Rozpoczął się siódmy rok rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jak zaznaczali od początku rządzący w głównym nurcie ich zainteresowania jest szeroko rozumiana polityka społeczna, wsparcie rodzin, osób o niższym statusie materialnym.

- Ostatnie lata to wzrost transferów socjalnych, w tym program 500+, który zrobił wiele dobrego szczególnie jeśli chodzi o rodziny o niższych dochodach, wielodzietne. To jednak tylko jedna część, druga to finansowanie tego wszystkiego. Kluczowe jest to skąd się wzięły pieniądze i jakie działania rządu spowodowały, że można było je tak, a nie inaczej podzielić. A te ostatnie 6 lat, wyłączając nawet rok ubiegły, czyli czas pandemii, były bardzo dobre pod względem gospodarczym. Jednak patrząc na działania rządu, to niewiele zrobiono, żeby ten wzrost gospodarczy podkręcić. Była po prostu kwestia dobrej koniunktury. Dlatego pojawiły się pieniądze i mona było je inaczej dzielić - mówił Marek Zuber.

Wiele będzie zależeć od ściągalności podatków

W opinii Marka Zubera na pewno istotne było zwiększenie ściągalności podatków. To największy sukces rządu, jeśli chodzi o sytuację finansów publicznych. Dodał jednak, że kwoty związane z uszczelnieniem VAT i innych podatków to dwadzieścia kilka miliardów złotych w stosunku do wydatków na cele społeczne na poziomie ok. 60-70 mld zł.

- Pojawia się więc dziura, którą dopiero teraz będzie rząd próbował zasypać, znaleźć finansowanie. Wszystkie projekty społeczne będą powodowały konieczność znajdowania środków, czyli pojawiania się nowych parapodatków – stwierdził Marek Zuber.


 Jako główne wyzwanie dla rządu na kolejne lata wskazał wzrost inwestycji ponieważ nie da się w dłuższym czasie opierać wzrostu gospodarczego tylko na konsumpcji.

To inwestycje budują siłę gospodarki

- Rząd wybrał model gospodarki opartej na transferach i konsumpcji. Jeśli spojrzymy na stan inwestycji w stosunku do PKB to od kilku lat z poziomu ponad 20 proc. zmniejszyły się one do niecałych 17 proc. Z tego inwestycje prywatne to zaledwie 11 proc. co stanowi jedno z historycznych minimów. W Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju premiera Mateusza Morawickiego zakładano, że stopa inwestycji wyniesie 25 proc. w 2020 r. W 2019 r. przed pandemią też wynosiły one 17 proc. Tego celu nie udało się więc zrealizować – ocenił dr Sławomir Dudek.

Dodał, że w UE stopa inwestycji stale rosła przez te 6 lat, a u nas przedsiębiorcy nie inwestują ze względu na niestabilne otoczenie prawne.

- Istotne zmiany podatkowe na miliardy złotych, są wprowadzane w ostatniej chwili – powiedział dr Sławomir Dudek.

Według niego teraz wyzwaniem dla rządu jest walka z inflacją. Wskazał na ogromny wzrost obaw społecznych co do dalszego wzrostu inflacji i niebezpieczeństwo jakie to rodzi, chociażby w postaci eskalacji oczekiwań płacowych.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
22:01 Sławomir Dudek i Marek Zuber ( "Rządy Pieniądze" Anna Grabowska PR24) Sławomir Dudek i Marek Zuber ( "Rządy Pieniądze" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Czytaj także

Jaki procent firm dostał umorzenie pomocy z tarczy antykryzysowej PFR? Znamy najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 11:30
Już 75 proc. firm, które otrzymały wsparcie z Tarczy PFR 1.0, dostało decyzje o umorzeniu - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Suma umorzeń to łącznie 30 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

''Nowy Ład 2021 - szansa czy wyzwanie?''. Trwa XXX Forum Ekonomiczne w Karpaczu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 12:30
Polski Ład to przede wszystkim inwestycje pozwalające na zmianę polskiej gospodarki i poprawę życia ludności. Wsparcie dla instytucji publicznych i samorządów pozwoli im realizować plany inwestycyjne bez zwiększania zadłużenia. Rządowe wsparcie będzie impulsem rozwojowym dla całego kraju oraz pomoże utrzymać miejsca pracy i złagodzi skutki dekoniunktury wywołanej przez pandemię. Dzięki temu Polacy skorzystają na poprawie jakości ich otoczenia, a polskie firmy - główni wykonawcy zadań inwestycyjnych - będą mogły utrzymywać i tworzyć nowe miejsca pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownicy chcą coraz więcej zarabiać. To efekt tysięcy wakatów na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 12:00
W ciągu roku oczekiwania płacowe kandydatów do pracy znacząco wzrosły, w przypadku specjalistów i menedżerów jest to wzrost o średnio 10-30 proc. - podały firmy rekrutacyjne. W sektorach e-commerce, digital marketingu i nowych technologii pracownicy spodziewają się nawet o 40 proc. wyższej płacy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PIE: wyraźny spadek inflacji nastąpi dopiero po roku 2022

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 17:00
Wszyscy na świecie zastanawiają się, czy obecna, globalna inflacja ma charakter przejściowy, czy też stały. Ale większość analityków uważa, że nastąpi jej spadek dopiero po roku 2022 -powiedział dr Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń