Zmiany podatkowe w Polskim Ładzie. Piotr Arak: to korzystne dla 17 mln Polaków

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 14:00
- Mamy podwyższony próg podatkowy do 120 tys. złotych z 85 tys. zł. Dzięki temu uzyskaliśmy to, że dla 17 milionów Polaków, 11 milionów gospodarstw domowych na 37,8 miliona te rozwiązania są korzystne - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 
Piotr Arak o pozytywnych i negatywnych aspektach systemu podatkowego w Polskim Ładzie
Piotr Arak o pozytywnych i negatywnych aspektach systemu podatkowego w Polskim Ładzie Foto: Piotr Guzik / Forum

Gościem radiowej Jedynki był Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W audycji "W samo południe" zapytany został o pozytywne, jak i negatywne aspekty systemu podatkowego w Polskim Ładzie

Piotr Arak na samym początku audycji zaznaczył, że doszło do zmiany, jeśli chodzi o wprowadzenie kwoty wolnej od podatku, która została podniesiona do 30 tysięcy złotych. - Dla pewniej grupy wynosiła ona 8 tys. po zmianach w 2016/17 roku, ale ze względu na to, że nie była ona aż taka wysoka, bardzo wielu podatników nie miało złożonego PIT-u-2, czyli dokumentów, od których zaczął się cały problem na początku roku - przypomniał ekonomista.

Zwiększone dochody budżetowe

Dodał, że "oprócz tego mamy podwyższony próg podatkowy do 120 tys. złotych z 85 tys. zł". - Dzięki temu uzyskaliśmy to, że dla 17 milionów Polaków, 11 milionów gospodarstw domowych na 37,8 miliona te rozwiązania są korzystne - powiedział gość Programu 1 Polskiego Radia. Tym samym podkreślił, że "podatki płacone przez te rodziny będą niższe". 

Zwrócił również uwagę na to, że wprowadzony został także zerowy PIT dla rodzin z czwórką dzieci lub więcej. 

Powiedział też, że wprowadzone zmiany są niekorzystne dla około 1,4 miliona gospodarstw domowych, które muszą zapłacić więcej. Jednak tylko i wyłącznie w składce zdrowotnej. - Pamiętajmy, że wszystkie dodatkowe dochody to nie są podatki, które będą generowane dla strefy finansów publicznych, a idą na zwiększone przychody Narodowego Funduszu Zdrowia, które szacowane są na 7 miliardów złotych w tym roku - zaznaczył dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Czytaj więcej:

Posłuchaj
07:15 PR1_AAC 2022_01_07-12-24-56.mp3 Piotr Arak o zmianach podatkowych w związku z Polskim Ładem (Jedynka/W samo południe)

 Więcej w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji"W samo południe" 

Prowadzi: Jerzy Jachowicz 

Gość audycji: Piotr Arak (dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego) 

Data emisji: 7.01.2022

Godzina emisji: 12.30

nj

Czytaj także

Na Polskim Ładzie może zyskać każda spółka. Zobacz, na jakich zasadach

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 17:17
Większość działających w kraju małych przedsiębiorstw rozlicza się przy użyciu skali podatkowej. I 40 proc., czyli 500 tys. jednoosobowych działalności skorzysta na nowych rozwiązaniach podatkowych, a zyskać może każda płacąca CIT – powiedział PAP dyrektor PIE Piotr Arak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ulga dla klasy średniej a wspólne rozliczenie PIT. Resort finansów wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 09:06
Ulga dla klasy średniej, wprowadzona przez Polski Ład, może być też zastosowana w przypadku wspólnego rozliczania się małżonków. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, można z niej skorzystać w sytuacji, gdy połowa ich łącznych przychodów mieści się w przedziale między 68 412 zł a 133 692 złotych.
rozwiń zwiń