"Kwestia katów i ofiar jest kluczowa dla zrozumienia współczesnej historii". Prezes RDI o "Warstwach Pamięci"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 13:15
Prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski opowiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia o projekcie "Warstwy Pamięci". Jak wskazał, "kwestia katów i ofiar jest kluczowa dla zrozumienia współczesnej historii i żeby tej historii nie rozumieć, to jest obecnie przez rozmaite media i gremia zamazywana".
Prezes RDI o Warstwach Pamięci: kwestia katów i ofiar jest kluczowa dla zrozumienia współczesnej historii
Prezes RDI o "Warstwach Pamięci": kwestia katów i ofiar jest kluczowa dla zrozumienia współczesnej historiiFoto: Leszek Szymański/PAP

Reduta Dobrego Imienia uruchomiła pierwszy etap internetowej mapy historii Polski pt. "Warstwy Pamięci". Zawiera ona kilkanaście punktów martyrologii obywateli Polski w latach 1939-1989 i jest pierwszą bazą informacji historycznych stworzoną na tak dużą skalę. Projekt ten ma przypominać o losach naszego kraju, pobudzać świadomość i wspierać polską politykę w tym obszarze.

Prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski powiedział, że "Warstwy Pamięci" działają podobnie jak inne mapy internetowe. - Zaznaczyliśmy w tej chwili 18 tys. punktów miejsc pamięci, które w jakiś sposób zostały wzmiankowane w literaturze lub są też ich upamiętnieniami - wskazał.

Zrozumienie współczesnej historii

Gość audycji zapowiedział rozszerzanie punktów pamięci zbrodni niemieckich i sowieckich popełnionych na obywatelach Rzeczypospolitej. - W sumie ma ich być około 40 tysięcy. Dodajemy je sukcesywnie, bo to oczywiście wymaga weryfikacji i nie wszystkie punkty możemy zlokalizować na mapie - zaznaczył. Jak wskazał, "dotyczy to na przykład granic Polski przedwojennej - tego obszaru, który polska utraciła po II wojnie światowej - ponieważ nastąpiła zmiana języka, alfabetu, a niektóre miejscowości w ogóle zniknęły. W związku z tym to wymaga dosyć żmudnej pracy lokalizacyjnej, żeby móc to umieścić w sposób wiarygodny na mapie - tłumaczył.

Jak powiedział, "kwestia katów i ofiar jest kluczowa dla zrozumienia współczesnej historii i żeby tej historii nie rozumieć, to jest obecnie przez rozmaite media i gremia zamazywana". - Dlatego też powstała ta mapa. To jest pierwsza z serii map, na której będziemy pokazywać rozmaite punkty, które są związane z polską historią - wskazał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
08:41 PR1_mp3 2022_01_10-12-29-08.mp3 Maciej Świrski o projekcie "Warstwy Pamięci" ("W samo południe"/Jedynka) 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji"W samo południe" 

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Maciej Świrski (prezes Reduty Dobrego Imienia)

Data emisji: 10.01.2022

Godzina emisji: 12.29

ng/IAR

Czytaj także

Dni Pamięci Pawiaka. "Nie możemy zapominać o osobach, z których cierpieniem związane jest to miejsce"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 14:52
Wykłady, programy historyczno-artystyczno-edukacyjne, kuratorskie zwiedzanie wystaw oraz uroczysty koncert w 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego to wydarzenia, które odbywają się w Dniach Pamięci Pawiaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN odtwarza materiały archiwalne zniszczone przez SB

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 19:30
Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, jako jedyne w kraju, przejęło w 2001 roku od Delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Katowicach 267 worów ewakuacyjnych ze zniszczonymi aktami. Rzeczywistość okazała się ciekawsza, bogatsza i niewiele mniej sensacyjna niż fabuła filmu "Psy", w którym esbecy palili akta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Represjonowani za to, że trwali przy polskości". Specjalna inicjatywa IPN

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 17:41
- Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku to pigułka losu Polaków, tych najbardziej poszkodowanych po roku 1918, 1920 i 1921 po ukształtowaniu granic państwa polskiego - powiedział dyrektor oddziału IPN w Gdańsku Mirosław Golon. Zainicjował tym samym inicjatywę Instytutu mającą na celu przypomnienie historii Polaków w Wolnym Mieście Gdańsk.
rozwiń zwiń