"Zaporowe warunki". Dr Eberhardt o żądaniach Rosji na forum międzynarodowym

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 14:52
- Rosja chciałaby wynegocjować pewien deal i będzie gotowa do poszukiwania jakiegoś kompromisu, ale bardzo trudnego, którego na tym etapie nie są w stanie zaakceptować państwa zachodnie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich dr Adam Eberhardt. 
Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów WschodnichFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

W minionym tygodniu odbył się szereg spotkań na międzynarodowych forach z Rosją. Na początku tygodnia miały miejsce dwa dni rozmów USA-Rosja, następnie odbyły się obrady Rady NATO-Rosja, a na końcu debatowano w gronie państw OBWE. Większość z nich dotyczyła bezpieczeństwa Ukrainy.

Siergiej Riabkow, wiceszef rosyjskiej dyplomacji, podsumował je, mówiąc, że głównym problemem jest fakt, iż Stany Zjednoczone i sojusznicy Waszyngtonu nie są skłonni zgodzić się na kluczowe żądania Rosji wobec NATO. - Te żądania to nierozprzestrzenianie NATO, zwijanie infrastruktury sojuszu i powrót do jego granic z 1997 roku oraz oczywiście kwestia prawnie wiążących gwarancji nierozmieszczania systemów w bezpośrednim sąsiedztwie naszych granic - wymieniał Riabkow.

Czytaj także:

Możliwe działania Rosji

- Warunki są zaporowe - ocenił dr Eberhardt. - Rosja chciałaby wynegocjować pewien deal i będzie gotowa do poszukiwania jakiegoś kompromisu, ale bardzo trudnego, którego na tym etapie nie są w stanie zaakceptować państwa zachodnie - zauważył.

Gość audycji ocenił możliwe spektrum działań Rosji, jeśli negocjacje się nie powiodą. - To kwestia militaryzacji Białorusi, zwiększanie obecności Rosji na zachodniej półkuli, na Kubie i w Wenezueli, być może blokada energetyczna Ukrainy, zmiana statusu Donbasu, a nawet być może punktowe i precyzyjne ataki w ukraińską infrastrukturę wojskową lub cywilną - wymieniał. - Oczywiście na końcu zostaje ten najbardziej radykalny i niebezpieczny dla wszystkich, również dla Rosji scenariusz, czyli inwazja lądowa i ukraińsko-rosyjski konflikt zbrojny na większą skalę - dodał dr Eberhardt.

Dodał, że ten ostatni scenariusz jest najmniej prawdopodobny ze względu na zbyt wiele niewiadomych. Za najbardziej prawdopodobne uznał blokadę energetyczną Ukrainy i próbę przymuszenia Zachodu do przystąpienia do kolejnych rozmów.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
05:38 PR1_mp3 2022_01_15-12-18-33_for_media.mp3 Dr Adam Eberhardt podsumowuje rozmowy USA, NATO i OBWE z Rosją (W samo południe/Jedynka) 

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: dr Adam Eberhardt (OSW)

Godzina emisji: 12.18

Data emisji: 15.01.2022

st

Czytaj także

Napięcia na linii Rosja-USA. Ekspert: Moskwa nie ma takich aktywów, by mogła wymusić wszystko

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 18:46
W czwartek (13.01) wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow oświadczył, że jeżeli napięcia w stosunkach między Rosją i USA będą narastać, nie można wykluczyć wysłania wojsk rosyjskich na Kubę i do Wenezueli. Rabiakow w wywiadzie telewizji RTVI zaznaczył, że "wszystko zależy od działań, jakie będą podejmowali nasi amerykańscy odpowiednicy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zełenski rozmawiał z Bidenem. Ukraina chce uczestniczyć w negocjacjach z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 20:40
Chęć przeprowadzenia spotkania z Joe Bidenem i Władimirem Putinem wyraził Wołodymyr Zełenski w rozmowie z amerykańskim przywódcą.
rozwiń zwiń