"Porozumienie jest gotowe i trzeba je podpisać". Anna Zalewska o negocjacjach dot. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 14:02
- Komisja Europejska nie ma zamiaru otwierać się na argumenty Polski w sprawie Turowa, dlatego porozumienie z rządem czeskim w tej sprawie byłoby znaczące - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Anna Zalewska, eurodeputowana PiS w związku z mającą odbyć się w Warszawie kolejną rundą rozmów.
Anna Zalewska mówiła m.in o sprawie Turowa oraz proekologicznej polityce UE
Anna Zalewska mówiła m.in o sprawie Turowa oraz "proekologicznej" polityce UEFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W ubiegłym roku Czechy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów. Zażądały jednocześnie zastosowania środka tymczasowego w postaci nakazu wstrzymania wydobycia, do czego polski rząd się nie zastosował. We wrześniu ub. r. TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

Wkrótce rozpocznie się w Warszawie kolejna runda rozmów dot. Turowa z nowo powołanym rządem czeskim. W trakcie audycji zwrócono uwagę, że Unia Europejska nie zajęła stanowiska w tej sprawie i zdaje się nie dostrzegać problemu groźby utraty źródła dochodów przez tysiące ludzi. Zastanawiano się, czy kolejne spotkanie przyniesie przełom w tej sprawie.

Anna Zalewska (PiS) stwierdziła, że dobrym sygnałem jest to, że negocjacje będą prowadzone przy udziale nowego rządu czeskiego. - Porozumienie jest gotowe i trzeba je podpisać. Mam nadzieję, że tak się stanie - dodała. Jak wspomniała, konflikt Turowa drażnił mieszkańców Czech, którzy stali się "jego zakładnikami".

- Komisja Europejska nie ma zamiaru otwierać się na argumenty polskie. Nawet w ubiegłym tygodniu pozwoliła sobie sugerować, że są podstawy prawne, żeby wyegzekwować tak zwany środek tymczasowy i - według nich - karę za niezamknięcie kopalni. W związku z tym to polityczne i dwustronne porozumienie [polsko-czeskie - przyp. red.], miałoby też swoją wagę przed KE - oceniła eurodeputowana PiS.

"Proekologiczna" postawa UE?

Poruszono również temat linii Lufthansa, której samoloty wykonały 18 tys. lotów bez pasażerów, aby zgodnie z unijnymi przepisami nie tracić dostępu do najważniejszych lotnisk. Zwrócono uwagę na "podwójne standardy" unijnych przepisów w świetle narzuconych "ekologicznych" wymagań wobec zwykłych obywateli. 

Anna Zalewska powiedziała, że sprawa ta co prawda jest komentowana w Brukseli, ale raczej dominuje postawa, "że te zjawiska nie występują". Eurodeputowana zwróciła uwagę na niedorzeczność niektórych przepisów.

- Jest na przykład taka dyrektywa o elektromobilności, która mówi, w jaki sposób ma funkcjonować przewoźnik i transport międzynarodowy - zwróciła uwagę. Podała przykład, że zgodnie z tą dyrektywą jeden z przewoźników musiał wrócić do kraju bez pasażerów, co przyczyniło się do "zwiększenia emisji dwutlenku węgla".

- Myślę, ze Europejczycy i Polacy, kiedy widzą, co się dzieje z cenami energii i gazu, kiedy widzą, jak w Niemczech, które deklarują swoją "zieloność", swój mix energetyczny, od dłuższego czasu ponad 60 proc. prądu uzyskują z węgla - widzą, jak to jest nieprawdziwe - posumowała.

Posłuchaj

08:41 PR1_mp3 2022_01_17-12-22-43.mp3 Anna Zalewska z PiS mówiła m.in. o kolejnej rundzie rozmów dot. Turowa ("W samo południe"/Jedynka)

 Czytaj także:

***

Tytuł audycji"W samo południe" 

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Anna Zalewska (PiS)

Data emisji: 17.01.2022

Godzina emisji: 12.26

es/pap

Czytaj także

Spór o Turów i czeski ambasador. Porzucek: niewybaczalny błąd, musi zapłacić stanowiskiem

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 16:09
- Wymagamy od naszych przedstawicieli w służbie dyplomatycznej, aby bronili interesów Polski, a sprawa kopalni Turów budzi emocje nie tylko w południowo-zachodniej Polsce, ale w całym kraju. Wydaje mi się, że bardzo nieodpowiedzialnie się zachował pan ambasador Mirosław Jasiński - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marcin Porzucek, komentując wywiad ambasadora w Czechach dla "Deutsche Welle".
rozwiń zwiń