Spektakl "Gusła" w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 08:36
Przedstawienie "Gusła" w reżyserii Grzegorza Brala powstało na podstawie II i fragmentów IV części "Dziadów" Adama Mickiewicza. 
Spektakl Gusła
Spektakl "Gusła"Foto: DB TEAM DARIUSZBICZYNSKI.PL – FOTOGRAFIA KREATYWNA DB TEAM, DARIUSZ BICZYNSKI FOTOGRAFIA KREATYWNA WWW.DBTEAM.PL

"Gusła", wyrosłe z rytuału ku czci zmarłych, dotykają tematu nie tylko żałoby i straty bliskiego człowieka, ale i ówczesnego kraju, wielkich ideałów.

Reżyser Grzegorz Bral, twórca Teatru Pieśń Kozła, przełożył romantyczne arcydzieło klasyki polskiej na przejmujący, głęboko emocjonalny język teatru. Jak sam mówi, zależało mu na tym, aby sens słów Adama Mickiewicza przekazać widzom w sposób bezpośredni i bez udziwnień.

- To, że ja zrobiłem tego Mickiewicza, te "Gusła, bez skreśleń, bez żadnych innowacji, bez postdramatyzmu, to pewnie będzie zarzut. Ja ten dramat robiłem dla prostych ludzi. Dla tych, którzy tak lubią po prostu, zwyczajnie usłyszeć piękną poezję, usłyszeć piękną muzykę, dowiedzieć się, o co w tym dramacie chodziło. Sam dramat jest "arcyprzepiękny" - stwierdził Bral.

"Gusła" to spektakl w pełni muzyczny (kompozytor - Maciej Rychły). Za oprawę odpowiadają: Daniel Grupa (pianino), Andrzej Winiszewski (akordeon), Mikołaj Woźniak (dudy węgierskie, magyar duda szałamaja), Hieronim Jurasik (cymbały), Jerzy Skrzypczak (kozioł) i Albert Bezdziczek (akompaniator). Twórcą niezwykłych kostiumów jest Adam Łucki.

Obsada:
Guślarz - Aleksander Podolak
Sowa, Starzec - Elżbieta Donimirska
Aniołek - Katarzyna Kawalec
Widmo Pana - Radosław Walenda
Dziewczyna - Romana Filipowska
Widmo-Upiór - Paweł Wydrzyński
Kruk - Joanna Koc
Pustelnik - Daniel Zawada
Upiór - James Malcolm

Posłuchaj
02:40 Jedynka/W samo południe - 17.01.2022 gusła Spektakl "Gusła" w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze (W samo południe/Jedynka)

 

Poza tym w serwisie kulturalnym:

Już ponad 60 utworów można wysłuchać w "Radiobooku". W poniedziałek, 17 stycznia, swoją premierę na kanale miał "Katar" Stanisława Lema (czyta Przemysław Bluszcz). "Katar" jest na pozór klasyczną powieścią detektywistyczną, jakkolwiek wiele w niej elementów temu gatunkowi obcych. Rachunek prawdopodobieństwa i teoria chaosu wydają się mieć większy wpływ na rozwój wypadków i serię niewyjaśnionych samobójstw niż jakikolwiek bohater z krwi i kości. 

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Audiobooki są dostępne bezpłatnie na kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg
Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

Stanisław Lem - "Katar" | Audiobook po polsku Profil: Radiobook

Kalendarium:

85 lat temu, 17 stycznia 1937 roku, zmarł reżyser filmowy i teatralny Ryszard Bolesławski. W latach 30. należał do czołówki reżyserskiej Hollywood. Jego nazwisko znajduje się na Hollywood Walk of Fame. Na rok przed śmiercią, w 1936, zrealizował "Ogród Allaha / The Garden of Allah" z Marleną Dietrich - jeden z pierwszych kolorowych filmów w historii.

17 stycznia 2004 roku odszedł Czesław Niemen, kompozytor, multiinstrumentalista, piosenkarz i wokalista rockowy, autor tekstów piosenek. Jeden z najważniejszych twórców muzyki w Polsce. Twórca takich hitów, jak: "Dziwny jest ten świat" - który stał się najbardziej znanym z polskich protest songów i hymnem młodzieży końca lat 60., "Sen o Warszawie", "Czy mnie jeszcze pamiętasz" czy "Pod papugami".

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Autorka materiału: Joanna Sławińska

Data emisji: 18.01.2022

Godzina emisji: 12.35

kk

Czytaj także

"Przybysz" - poemat muzyczny w warszawskim Teatrze Rampa

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 11:44
W Teatrze Rampa już w ten piątek (14 stycznia) swoją premierę będzie miał spektakl Wojciecha Kościelniaka "Przybysz" na motywach albumu Shauna Tana "The Arrival". Siódemka studentów IV roku aktorstwa teatru muzycznego - jak zapowiadają twórcy przedstawienia - zabierze widzów w magiczny, oniryczny świat tułaczki. Historię podróży Przybysza opowiedzą za pomocą muzyki, aktorstwa i ruchu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Klasyka gatunku, jeśli chodzi o musical". "Jentl" w Teatrze Żydowskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 07:57
- Dla mnie "Jentl" jest klasyką gatunku, jeśli chodzi o musical. Bazujemy stricte na oryginalnym opowiadaniu Singera. (...) Problematyka, którą zawarł w swoim tekście kreśli się bardzo wyraźnie także w dzisiejszych czasach - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 aktorka Adrianna Dorociak.
rozwiń zwiń