Sojusz PSL i AgroUnii? Mirosław Maliszewski: sprawy wsi są najważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 14:29
- Będziemy rozmawiać z każdym, kto chce stworzyć koalicję w obronie polskiej wsi - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Mirosław Maliszewski z PSL, odnosząc się do medialnych doniesień o współpracy jego formacji z AgroUnią.
Mirosław Maliszewski mówił o podjętej współpracy PSL z AgroUnią.
Mirosław Maliszewski mówił o podjętej współpracy PSL z AgroUnią.Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Podczas wspólnej konferencji w Sejmie Władysław Kosiniak Kamysz z PSL i Michał Kołodziejczak z AgroUnii zaapelowali do rządu o obniżenie cen nawozów sztucznych, które to mogą przełożyć się na ceny żywności w Polsce.

"Pozytywny odbiór"

W radiowej Jedynce odniósł się do tego Mirosław Maliszewski, polityk PSL. - Widzimy w AgroUnii i Michale Kołodziejczaku pewnego rodzaju sprzymierzeńca w walce o los polskich rolników i naprawienie bieżącej, tragicznej sytuacji na polskiej wsi - ocenił przedstawiciel ludowców.

- Jeśli pojawiają się środowiska, jeśli pojawiają się osoby, które mogą nas w tym wspomóc i mogą wesprzeć głos PSL, [...] będziemy rozmawiać z każdym kto taką koalicję w obronie polskiej wsi będzie chciał tworzyć - podkreślił rozmówca Magdaleny Ogórek.

- Michał Kołodziejczak jest dzisiaj znany w środowisku wiejskim i jest raczej pozytywnie odbierany przez rolników, więc nie sposób w tym zakresie (poprawa sytuacji rolników - przyp. red.) nie podejmować z nim współpracy. Sprawy wsi są ważniejsze, niż wypowiedziane wcześniej różne trudne słowa - ocenił gość radiowej Jedynki. Dodał, że podstawą współpracy był wspólny cel.

"Sytuacja jest dramatyczna"

Podczas rozmowy odniesiono się również happeningów organizowanych przez lidera AgroUnii i postawiono pytanie, czy ten dość 'kontrowersyjny" sposób działania, może być w razie nieporozumień również zainicjowany wobec PSL.

- Bierzemy to wszystko pod uwagę - zaznaczył dalej Mirosław Maliszewski. - Dyskusja polityczna i różnica zdań polega na tym, że nawet nieraz dochodzi do zachowań, których ta druga strona nie akceptuje - ocenił, ale jak dodał "tu cel jest bardzo istotny".

- Sytuacja na polskiej wsi jest dramatyczna, zwłaszcza tych rolników, którzy produkują towarowo, czyli produkują na sprzedaż - zaznaczył i dodał, że żaden wymiar akcji protestacyjnej nie jest tu przesadą i chcę zapowiedzieć, że w przyszłym tygodniu także środowisko polskich sadowników będzie prowadziło szereg akcji protestacyjnych.

"Ruch został wykonany"

W trakcie audycji Mirosław Maliszewski odpowiedział na pytanie, co należałoby zmienić, aby poprawić sytuację polskiej wsi według PSL.

- Spółki państwowe, które dzisiaj mają monopol w zaopatrzeniu polskich rolników w nawozy powinni zastosować inna politykę - nie uczestniczyć w tej grze rynkowej, która ma - moim zdaniem - charakter spekulacyjny, czy wręcz monopolistyczny i przyczynia się do tego że ceny nawozów rażąco idą do góry - ocenił. Podkreślił również, że spółki te powinny wziąć na siebie ciężar "nie tylko zarabiania dużych pieniędzy do budżetu, ale żeby też wzięły na siebie ciężar obniżenia cen nawozów".

- Pewien ruch ze strony rządu został wykonany - mówię tu o obniżeniu podatku VAT. Pewnie dla niektórych grup rolników jest to znaczący zastrzyk finansowy, czy znacząca poprawa sytuacji ekonomicznej - ocenił gość.

Czytaj także:

Posłuchaj

07:33 PR1_mp3 2022_01_20-12-23-14.mp3 Mirosław Maliszewski mówił o "wspólnym celu" PSL i Agrounii - ("W samo południe"/Jedynka)

***

Tytuł audycji"W samo południe" 

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Mirosław Maliszewski (PSL)

Data emisji: 20.01.2022

Godzina emisji: 12.23

es/PAP

Czytaj także

"Daję Henrykowi Kowalczykowi spory mandat zaufania". Marek Sawicki o nowym ministrze rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 08:52
- Henryka Kowalczyka oceniam dobrze, ma duże doświadczenie polityczne, problemy w rolnictwie diagnozuje prawidłowo. Oczekuję aktywnego działania z jego strony - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PSL Marek Sawicki.
rozwiń zwiń