"Wydatek oczekiwany też przez sojuszników w NATO". Koperski o pieniądzach na armię

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 13:10
- Polska musi być krajem bezpiecznym, ale żeby gwarantować to bezpieczeństwo swoim obywatelom, musi mieć odpowiedni sprzęt i odpowiednią armię - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Koperski, poseł Nowej Lewicy.
Poseł Nowej Lewicy o finasowaniu przez Polskę armii: wydatek oczekiwany również przez naszych sojuszników w NATO
Poseł Nowej Lewicy o finasowaniu przez Polskę armii: wydatek oczekiwany również przez naszych sojuszników w NATOFoto: Maxx-Studio/Shutterstock

Napięcie w regionie wzrasta. Kraje NATO wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do Europy Wschodniej, wzmacniając odstraszanie i obronę, w miarę jak Rosja kontynuuje rozbudowę wojsk na Ukrainie i wokół niej.

Magdalena Ogórek zapytała swojego gościa o widmo inwazji Rosji na Ukrainę.

Na początku rozmowy z Przemysławem Koperskim prowadząca audycję przypomniała, że Barbara Nowacka (wówczas poseł SLD) w 2015 roku mówiła, że Polska zbyt wiele pieniędzy przeznacza na armię.

Poseł Nowej Lewicy odpowiedział, że Polska musi zbroić armię, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. - Jeśli chodzi o środki budżetowe, które nasz kraj przeznacza na uzbrojenie, na armię w stosunku do PKB, to jest wydatek oczekiwany również przez naszych sojuszników w NATO - ocenił.

Zaznaczył, że istotne jest jednak to, w jaki sposób takie środki są rozdysponowane. - Czy na pewno trafiają w dobre ręce, czy sprzęt, który kupujemy, jest sprzętem, którego oczekuje polska armia, czy wydatki, które są realizowane przez MON, przez ministrów, są właściwymi wydatkami - tłumaczył.

Koperski wyliczał też nietrafione jego zdaniem inwestycje realizowane przez polski rząd. - Przecież pamiętamy również o tym, ile pieniędzy było wydatkowanych na stępkę, która stoi do tej pory w Szczecinie, która miała być wielkim flagowym okrętem. Pamiętamy o zakupach, które miały być realizowane dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Sprzęt, który nie nadawał się do użytku - mówił.

- Jest wiele inwestycji, które są trafione, ale jest równie dużo tych, które są nietrafione - dodał.

Polska w NATO

Prowadząca audycję przypomniała swojemu gościowi, że w 2015 roku między innymi wśród polityków lewicowych wiele emocji budziło powstanie WOT. - Barbara Nowacka, która była ustami SLD, wtedy jeszcze nie było Nowej Lewicy, krytykowała, że 2 proc. naszego wkładu w NATO to jest za dużo - nawiązywała do słów polityk Magdalena Ogórek.

- Życie weryfikuje. Nie wiem, jak jest obecnie pogląd pani poseł - odparł Koperski.

Ale warto pamiętać, kontynuował, że "to lewica wprowadzała Polskę do NATO i trzeba pamiętać o zobowiązaniach, które Polska wtedy podejmowała".


Posłuchaj
07:34 _PR1_AAC 2022_01_24-12-25-50_for_media.mp3 Przemysław Koperski: Polska musi być krajem bezpiecznym, żeby być bezpiecznym krajem i gwarantować to bezpieczeństwo swoim obywatelom, musi mieć odpowiedni sprzęt (W samo południe/Jedynka)

 

Tytuł audycji"W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Przemysław Koperski (poseł Nowej Lewicy).

Data emisji: 24.01.2022

Godzina emisji: 12.20

pkur

Czytaj także

"Ukraina stoi w obliczu zdecydowanej agresji Rosji, jest zostawiona sama sobie". Publicyści o sytuacji na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 19:47
- Ukraina kiedyś zrezygnowała z broni jądrowej, bo została zapewniona przez Rosję i Zachód, że jej integralność terytorialna nie będzie naruszona. Teraz stoi w obliczu zdecydowanej agresji Rosji i jest zostawiona sama sobie. Ta sytuacja jest fatalna - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Robert Knap. Gościem audycji był także Hubert Biskupski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Groźba rosyjskiej agresji jest duża". Andrzej Talaga o sytuacji na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 15:42
- Reżim może nie zechcieć okazać słabości - powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia, Andrzej Talaga z Warsaw Interprise Institute, odnosząc się do potencjalnego zagrożenia agresją ze strony Rosji na Ukrainę.
rozwiń zwiń