"To miejsce było bliskie memu sercu". Mamiński o organizacji "Biegu na Monte Cassino"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 14:16
- Przejście tego szlaku da obraz prawdziwej historii tego miejsca - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Bogusław Mamiński, współorganizator m.in. "Biegu na Monte Cassino", sportowiec.
Bogusław Mamiński opowiadał o kulisach organizacji Biegu na Monte Cassino
Bogusław Mamiński opowiadał o kulisach organizacji "Biegu na Monte Cassino"Foto: Shutterstock/1234zoom

Po dwuletniej przerwie związanej z pandemią powróciła inicjatywa "Biegu na Monte Cassino". Opowiedział o niej w radiowej Jedynce gość programu - Bogusław Mamiński. - Pierwszy bieg odbył się z okazji 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino, czyli 18 maja 2004 roku - przypomniał. Jak dodał, bieg był wydarzeniem cyklicznym.

Bogusław Mamiński opisał szczegółowo, co stało za pomysłem organizacji tak ciekawego przedsięwzięcia.

- Spędziłem 10 lat na sportowym kontrakcie w Boiano, czyli niedaleko od Cassino. To miejsce (Cassino - przyp. red.) było zawsze bliskie memu sercu - powiedział sportowiec. Jak dodał, organizacja biegu była wynikiem współpracy z władzami samorządowymi z tego regionu.

Szlak historyczny

W tym roku zainicjowany został również "szlak historyczny" Bitwy O Monte Cassino z 12 tablicami, które opisują to historyczne wydarzenie z 1944 roku. Gość Magdaleny Ogórek opowiedział z jakimi emocjami spotkała się organizacja tej wystawy.

- Miałem przyjemność odsłaniać te tablice z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem w maju 2021 r. i nie ukrywam, że sam bym tego nie zrobił - zaznaczył gość. Jak zapewnił, przygotowania do tego wydarzenia związane były z realizacją wielu formalności. - Wojskowy Instytut Wydawniczy wszystko pięknie przygotował (...), wszystko odbywało się również przy dużym wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej - zaznaczył.

Bogusław Mamiński podkreślił, że była to inicjatywa przygotowana z myślą o wszystkich pokoleniach - Tak na prawdę przejście tego szlaku da obraz prawdziwej historii - ocenił.

- Wrażenia z tego wydarzenia, zwłaszcza dla nas Polaków - są bardzo ważne - podkreślił. - Chciałbym do udziału  zaprosić wszystkich - zapowiedział gość.

Czytaj także:

Posłuchaj
08:25 PR1_mp3 2022_01_25-12-29-20 (1).mp3 Bogusław Mamiński mówił m.in. o "Biegu na Monte Cassino" i otwartym "szlaku historycznym" ("W samo południe"/Jedynka)

***

Tytuł audycji"W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Bogusław Mamiński (lekkoatleta)

Data emisji: 25.01.2022

Godzina emisji: 12.30

es

Czytaj także

Gen. Zygmunt Bohusz-Szyszko – bohater bitwy o Narwik

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 05:50
Najpierw dowodząc Samodzielną Brygadą Strzelców Podhalańskich wsławił się w bitwie o Narwik, później jako dowódca 2. Korpusu Polskiego walczył pod Monte Cassino. Zygmunt Bohusz-Szyszko zmarł 20 czerwca 1982 roku.
rozwiń zwiń