"Taką mamy w Polsce opozycję". Latos o braku porozumienia ws. "ustawy Hoca"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 14:09
- Oczekuje się od nas zdecydowanych działań w przyjmowaniu różnych ustaw - przy jednoczesnym braku poparcia ze strony opozycji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Latos z sejmowej Komisji Zdrowia.
Tomasz Latos mówił m.in o ustawie Hoca
Tomasz Latos mówił m.in o "ustawie Hoca"Foto: Polskie radio/Jedynka

W Sejmie odbyło się spotkanie Komisji Zdrowia, dotyczące sytuacji pandemicznej w Polsce. O jego przebiegu poinformował Tomasz Latos.

- Z jednej strony opozycja oczekuje twardych działań ze strony rządu w przyjmowaniu różnych ustaw i różnych rozwiązań prawnych, natomiast jak przyszło co do czego - do pierwszego "sprawdzam" - do głosowania nad ustawą posła Hoca - (...), to opozycja tego projektu nie poparła.

Gość Jedynki zwrócił uwagę, że w projekcie tym nie było mowy o obowiązku szczepień, tylko o możliwości darmowego testowania blisko miejsca pracy. - Tak, aby móc sprawdzić, czy osoby - również zaszczepione - są bezpieczne dla innych, czy nie są roznosicielami wirusa i czy nie są chore. - Choć jest to krok w dobrą stronę, to opozycja nie chciała poprzeć - podsumował i dodał, że "taką mamy niestety w Polsce opozycję".

Przyprawianie "gęby"?

Rozmówca Magdaleny Ogórek zgodził się, że tak zwanej ustawie Hoca przypisuje się mnóstwo uproszczeń, w czym biorą udział również media i internet. - Jest jeszcze jeden projekt ustawy, o którego szczegółach za wcześnie mówić - powiedział. Gość wyjaśnił, że właśnie w tej sprawie odbyło się spotkanie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w którym wzięli udział również przedstawiciele opozycji. - Były dwie skrajne postawy opozycji. Od tego (...), aby dać sobie spokój ze szczepieniami, po głosy lewicy, aby szczepić wszystkich obowiązkowo - powiedział przedstawiciel komisji zdrowia. - Były też propozycje rządu związane z testowaniem, tak aby to testowanie było maksymalnie efektywne - dodał.

Tomasz Latos zwrócił uwagę na skomplikowane zagadnienia natury prawnej, które ustawodawca musi wziąć pod uwagę. - Pozostaje problem, co w sytuacji, kiedy pracownik nie jest zaszczepiony, nie jest przetestowany, nie jest ozdrowieńcem, nie chce się testować. Co w takiej sytuacji? - zapytał retorycznie. Jak zauważył, może to wywołać pewien konflikt interesów współpracujących ze sobą ludzi.

- Ustawa ta jest poddawana obróbce prawnej w Sejmie, zanim będzie mogła zostać skierowana do dalszych prac - zapowiedział gość Magdaleny Ogórek.

Czytaj także:

Posłuchaj

06:53 PR1_mp3 2022_01_26-12-26-24.mp3 Tomasz Latos z sejmowej Komisji Zdrowia mówił o braku porozumienia z opozycją ("W samo południe"/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji"W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Tomasz Latos (PiS)

Data emisji: 26.01.2022

Godzina emisji: 12.30

es

Czytaj także

Wysłuchanie publiczne ws. weryfikacji covidowej. Tomasz Latos ostrzega przed narracją antyszczepionkowców

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 19:07
- Osób, które się zapisały, żeby powiedzieć, że są za szczepieniami, było kilka. Reszta to przeciwnicy szczepień - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Tomasz Latos z PiS, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, odnosząc się do wysłuchania publicznego ws. ustawy o weryfikacji covidowej.
rozwiń zwiń