Witold Waszczykowski: KE chce narzucić nam polityczne warunki

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 13:25
Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, aby w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. 
Witold Waszczykowski gościem Programu 1 Polskiego Radia
Witold Waszczykowski gościem Programu 1 Polskiego Radia Foto: Wojciech Kusiński/PR

W dalszym ciągu nie ma przełomu w sprawie Funduszu Odbudowy. – Nadal trwają targi, ponieważ Komisja chce narzucić nam polityczne warunki, do czego nie ma prawa. Rząd ma dylemat. Jest pod wielką presją. Chodzi o spore pieniądze, które by się przydały, szczególnie teraz, wobec natłoku uchodźców – mówi Witold Waszczykowski, europoseł PiS, były minister spraw zagranicznych. – Ale z drugiej strony jest to zgoda i upoważnienie Komisji do narzucania dzisiaj i w przyszłości politycznych warunków, do czego Komisja nie ma prawa zgodnie z traktatami europejskimi – dodaje minister Waszczykowski.

Waszczykowski: wymusza się na nas politykę szantażu 

Kilka dni temu komisarz ds. wewnętrznych UE Ylva Johansson powiedziała jednej z polskich gazet, że "nie ma dziś widoków na oddzielny fundusz dla Ukraińców". – Wymusza na nas, że powinniśmy prowadzić politykę szantażu, tak jak kiedyś prowadzili Turcy, którzy szantażem wydobyli ponad 6 mld, a może nawet więcej euro na podobną kwotę uchodźców, około 3 mln, których goszczą u siebie po katastrofie w Syrii. Wydaje mi się, że jest to polityka złośliwa przeciwko rządowi. Jest to polityka, która łączy się z presją polityczną na nas połączoną z żądaniami Komisji, aby zmienić charakter wymiaru sprawiedliwości. Nie zazdroszczę rządowi, ponieważ jest to olbrzymi dylemat – mówił gość radiowej Jedynki.  

Posłuchaj
08:32 _PR1_AAC 2022_05_12-12-30-24-waszczykowski.mp3 O braku porozumienia w sprawie środków z Funduszu Odbudowy UE mówi Witold Waszczykowski, europoseł PiS, były minister spraw zagranicznych (Jedynka/W samo południe)

 

Czytaj także:

***

AudycjaW samo południe

Rozmawiała: Magdalena Ogórek

Gość: Witold Waszczykowski (europoseł PiS, były minister spraw zagranicznych)

Data emisji: 12.05.2022

Godzina emisji: 12.30

PAP/ rbk/ gb/ itm/ rjd

Czytaj także

Daniel Milewski: Putin odwołuje się do najczarniejszych kart historii swojego państwa

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 13:51
- Jakikolwiek triumf Władimira Putina polega na tym, że odwołuje się on do najczarniejszych kart historii swojego państwa i najgorszych metod działania, którymi nie gardził Stalin - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Daniel Milewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Takie obrazki są potrzebne rosyjskiej propagandzie". Sawicki o incydencie z ambasadorem Rosji

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 09:30
Marek Sawicki wskazał, że oblanie rosyjskiego ambasadora czerwoną substancją było prowokacją ze strony Moskwy. - W Rosji tego typu obrazki są bardzo potrzebne dla ich mediów i propagandy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.
rozwiń zwiń