Kaleta: konstytucja jest do zmiany, aby odpowiedzieć Putinowi i pomóc Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 14:44
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do opozycji, aby poparła projekt zmian w konstytucji, który dotyczy m.in. możliwości konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów. W Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że konstytucja jest do zmiany po to, aby solidaryzować się z narodem ukraińskim. - Po to, aby odpowiedzieć mordercom od Putina, (...) trzeba wspomóc odbudowę Ukrainy - mówił.
Piotr Kaleta z PiS o zmianach w konstytucji, aby możliwa była konfiskata majątków rosyjskich oligarchów
Piotr Kaleta z PiS o zmianach w konstytucji, aby możliwa była konfiskata majątków rosyjskich oligarchówFoto: PAP/Marcin Obara

Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy w tej sprawie. Szef rządu tłumaczył w czasie konferencji prasowej, że zmiany w prawie są konieczne, aby zgodnie z konstytucją móc przeznaczyć środki rosyjskich oligarchów na kwestie związane z uchodźcami i dla Polaków, którzy pomagają Ukraińcom. Premier powiedział, że liczy na opamiętanie opozycji i zagłosowanie zgodnie z interesem Unii Europejskiej, zgodnie z interesem wolnego świata i Polski.

- Wzywam wszystkie partie opozycyjne, aby poparły te zmiany ustawowe, te zmiany w konstytucji, tylko te wycinkowe zmiany, które dotyczą możliwości zabrania środków przestępcom rosyjskim. Nie chcecie przecież chronić przestępców rosyjskich, mam nadzieję. Byłby to wielki wstyd, gdybyście - zwracam się do opozycji - zdecydowali się chronić majątki rosyjskich oligarchów - powiedział szef rządu.

Opozycja powinna mieć wytatuowane na twarzy "konstytucja jest do zmiany"

Do sprawy odniósł się gość audycji "W samo południe" Piotr Kaleta. - Opozycja zarzucała nas w Sejmie i na ulicach hasłami "konstytucja". Dziś Ci ludzie powinni mieć to wytatuowane na twarzy "konstytucja jest do zmiany" po to, aby solidaryzować się z narodem ukraińskim, aby odpowiedzieć mordercom od Putina, że zrobimy wszystko, aby sprawy wróciły na właściwie tory i żebyśmy mogli wspomóc odbudowę Ukrainy. Chcemy to zrobić właśnie tymi majątkami, które są być może także w naszym kraju, to trzeba dobrze sprawdzić - zaznaczył Kaleta.

Dodał, że do tego potrzebna jest zmiana konstytucji. - Słyszę te bzdurne komentarze opozycji, że nie można zmieniać konstytucji, bo to jest "świętość". Proszę państwa, świętość to jest nasza Ojczyzna, to jest solidarność międzynarodowa - stwierdził.

Wotum nieufności wobec ministra Ziobro

Posłowie w czwartek w Sejmie mają się też zająć wnioskiem opozycji o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

Piotr Kaleta w programie zaznaczył, że minister Ziobro funkcjonuje w niezwykle trudnym obszarze reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości. - Tutaj sprawdza się w tym świetnie. On zderza się ze ścianą, ale powoli tę ścianę kruszy, bo kruszyć musi. Jeżeli chcemy rozmawiać o dobrze działającym polskim państwie musimy reformę sądownictwa przeprowadzić - podsumował poseł PiS.

Posłuchaj
07:14 [ PR1]PR1 (mp3) 26 maj 2022 12_31_16_temp.mp3 Piotr Kaleta z PiS o zmianie konstytucji, aby możliwa była konfiskata majątków rosyjskich oligarchów (W samo południe/Jedynka) 

Czytaj także:

***

AudycjaW samo południe

Rozmawiał: Magdalena Ogórek 

Gość: Piotr Kaleta (PiS)

Data emisji: 26.05.2022

Godzina emisji: 12.31

Czytaj także

Polsko-słowackie konsultacje a wojna na Ukrainie. Premier Morawiecki: wspólny głos to potężna siła

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 14:33
- Dzisiaj siła odpowiedzi na to, co dzieje się na Ukrainie, na tę niebywałą agresję Rosji, zależy w dużym stopniu od siły i spójności głosu państw Europy Środkowej i Wschodniej - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wierzę, że będzie miał wpływ na utrzymanie wolnej Ukrainy". Premier Morawiecki o Zjeździe Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 13:19
- Zjazd Solidarności odbywa się w cieniu barbarzyńskiego najeźdźcy, który niszczy wolność i życie na Ukrainie. Dziękuję moim rodakom za dłoń wyciągniętą do naszych sąsiadów i przyjaciół z Ukrainy, którzy walczą przecież o naszą wolność - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń