Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Szarama: dzień, który pokazuje, że Polska i Śląsk to jedno

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 13:35
- Cieszymy się, że Narodowy Dzień Powstań Śląskich stał się świętem narodowym i mogą obchodzić je wszyscy Polacy; Śląsk to region, który "zawsze chciał do Polski" - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Szarama z Prawa i Sprawiedliwości.
Inscenizacja historyczna, rekonstruująca wejście wojsk polskich do Katowic
Inscenizacja historyczna, rekonstruująca wejście wojsk polskich do KatowicFoto: PAP/Tomasz Wiktor

20 czerwca po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. To święto państwowe ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921 i czcić ich bohaterskich uczestników, którzy "wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej".

Inicjatywę ustawodawczą w sprawie ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich podjął prezydent Andrzej Duda. Sejmik Województwa Śląskiego zwrócił się do prezydenta z apelem o ustanowienie Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Z podobnym apelem zwróciły się także inne organizacje.

- To wspaniały dzień dla Ślązaków i dla całego województwa śląskiego, również opolskiego, bo przecież inicjatorami tego święta byli również samorządowcy z woj. opolskiego - powiedział Wojciech Szarama z PiS. 

"Dzień sprzed 100 lat"

Polityk podkreślił wspaniałą atmosferę uroczystości, która upamiętniała te wydarzenia. - Wczoraj na rynku w Katowicach odtworzono ten wspaniały dzień sprzed 100 lat, kiedy wojsko polskie pod dowództwem gen. Szeptyckiego wkraczało na rynek w Katowicach. Padły wspaniałe słowa obrazujące  jak bardzo Ślązacy tęsknili za Polską i jak bardzo się cieszyli, że stali się na powrót częścią państwa polskiego - powiedział gość Jedynki.

- Cieszymy się, że to święto stało się świętem narodowym i że mogą je obchodzić wszyscy Polacy - podkreślił poseł PiS.

W trakcie programu wspomniano, że na przestrzeni dziejów Śląsk był tym regionem, który "zawsze chciał do Polski" - chociaż, jak zauważono, byli też tacy, którzy chcieli ten stan rzeczy zafałszować. 

- Oczywiście do dzisiaj mamy tego typu kłopoty. Nawet są media, które kwestionują tę polskość Śląska - powiedział Wojciech Szarama i zwrócił uwagę na przekaz, w którym utrzymuje się, że nie było powstań śląskich tylko wojna domowa. - Na szczęście zdecydowana większość Ślązaków, zdecydowana większość mieszkańców woj. śląskiego i opolskiego myślą zdecydowane odwrotnie. To jest dla nas wielki dzień, dzień, który pokazuje, że Polska i Śląsk to jedno - powiedział gość Magdaleny Ogórek.


Posłuchaj
08:34 PR1 2022_06_20-12-30-52.mp3 Wojciech Szarama z PiS mówił o znaczeniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich - ("W samo południe"/Jedynka)

 Czytaj także:


AudycjaW samo południe

Rozmawiała: Magdalena Ogórek

Gość: Wojciech Szarama (PiS)

Data emisji: 20.06.2022

Godzina emisji: 12.30

es

Czytaj także

Odsłonięto mural kpt. "Ponurego". Premier Morawiecki: jego twarz jaśnieje, bo Polacy zachowują się tak jak trzeba

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 11:27
- Jerzy Kurpiński to jeden z najdzielniejszych Polaków. To właśnie dzięki takim ludziom jak kpt. "Ponury", jak żołnierze niezłomni, prawda o strasznych czasach przetrwała - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej uroczystości odsłonięcia muralu oficera Armii Krajowej w Myszkowie (woj. śląskie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

100-lecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Abp Polak: śląskim wianem jest pracowitość, twórczość i odwaga

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 12:37
- Szczególnym społecznym, śląskim wianem, wniesionym i wciąż pomnażanym dla dobra całego narodu, jest tutejsza pracowitość i zaangażowanie, twórczość i odwaga, moc żyjących tutaj i pracujących ludzi - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak podczas niedzielnej mszy, inaugurującej obchody stulecia włączenia do Polski części Górnego Śląska. W nabożeństwie uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń