Ze stopami Polek jest coraz gorzej

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 12:37
Podążając za modą kobiety z rozmysłem kupują niewygodne buty. Może gdyby wiedziały, jakie z tym wiąże sie niebezpieczeństwo, to by dwa razy się zastanowiły.
Audio

Cztery na dziesięć kobiet świadomie kupuje za małe i niewygodne buty. Bo trudno oprzeć się modzie, a także przecenom. I nie jest ważne, że chodząc w takich niedopasowanych butach stwarzają sobie problemy.

Z badań przeprowadzonych przez Brytyjczyków wynika, że kiedy kobieta znajdzie wymarzoną parę butów, to kupi je bez względu na to, czy są w odpowiednim rozmiarze, czy nie. Efektami takich zakupów są później kłopoty zdrowotne, przede wszystkim ze stopami.

- Wrastają paznokcie, skóra jest sucha i popękana - mówi w "Sygnałach Dnia" kosmetyczka, pani Angela. Największym wrogiem stóp są buty ze zwężającymi się noskami.

Te obserwacje potwierdza ortopeda ze szpitala MSWiA w Warszawie Łukasz Luboiński. - Jednym z pierwszych objawów, że coś dzieje się ze stopami są zrogowacenia - wyjaśnia Alicji Duszy. Jeśli nie będziemy w porę interweniować, czyli nie założymy wygodnych butów, dojdzie do trwałych deformacji kostnych. A to już poważne schorzenie.

Ortopeda jest przeciwnikiem butów na wysokich obcasach i ze zwężonym noskiem. Bo takie właśnie buty odpowiadają za ból nie tylko stóp, ale też nóg i całej dolnej połowy ciała. Obcasy powodują, że nogi muszą być ugięte. Lekarz podkreśla, że buty powinny być po prostu wygodne.

Ale cóż, kobieta zrobi wszystko, aby być atrakcyjną. Jednak co ciekawe, według wspomnianych brytyjskich badań, aż 17 procent mężczyzn również przyznało sie do kupowania butów w złym rozmiarze.

(ag)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Kupuj wygodne buty " w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Czytaj także

Wygodne buty to podstawa

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 10:00
Buty narciarskie, są tak samo ważne jak narty.Właściwy ich dobór to duża sztuka. Muszą, jak to się mówi "trzymać nogę" i jednocześnie być wygodne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile nastrojów, tyle par kolczyków

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 14:15
Kobieta powinna mieć dużo biżuterii, tak aby mogła ją zmieniać w zależności od samopoczucia – mówią goście Czwórki – znawczynie kobiecej duszy, miłośniczki biżuterii i podróżniczki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co trzecia Polka nie wyjdzie za mąż!

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 17:30
W Polsce na 100 mężczyzn przypada 111 kobiet. W Warszawie 119, a w Olsztynie 120.
rozwiń zwiń