Rówieśnicy z przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2011 09:15
"Każde pokolenie ma własny czas, każde pokolenie chce zmienić świat, każde pokolenie odejdzie w cień…" z tego cienia, bohaterów pokoleń żyjących w latach 1945-89 chce wydobyć Muzeum Historii Polski, które ogłosiło konkurs "Rówieśnicy".
Audio

Jedni tworzyli niepokorne drużyny harcerskie, inni prowadzili teatry alternatywne, jeszcze inni rozrzucali ulotki i zrywali czerwone flagi. Łączył ich wówczas  aktywny sprzeciw wobec komunistycznej rzeczywistości. A wszyscy wówczas byli nastolatkami. Właśnie takich osób poszukuje Muzeum Historii Polski, a w ich odnalezieniu i opisaniu ich działalności pomóc mają dzisiejsi nastolatkowe, licealiści i gimnazjaliści.- Zapraszamy młodych ludzi tym razem do tego, aby odnaleźli swoich rówieśników z lat 1945-89 i napisali historię ich życia – tłumaczy Gabriela Sierocińska-Dec, Muzeum Historii Polski.

Muzeum chce, aby dzisiejsze nastolatki odnalazły osoby, które w tamtym czasie walczyły o niepodległość i suwerenność państwa, brały udział w życiu kulturalnym, sprzeciwiały się narzuconej rzeczywistości i pokazały ich losy w pracach konkursowych.

By odnalazły i opisały kogoś takiego jak Joanna Szymanderska, która pod koniec lat 80- tych była rzeczniczką Niezależnego Zrzeszenia Studentów. - Stan wojny zaczął się, gdy kończyłam podstawówkę. Roznosiliśmy ulotki, malowaliśmy na murach. Z koleżanką robiłyśmy taka akcję, ze zdzierałyśmy czerwone flagi. To teraz brzmi zabawnie, ale to nie było do końca bezpieczne, bo mogli nas złapać i zabrać gdzieś na dołek -  wspomina Szymanderska.

Jednak bohaterem może być nie tylko jedna osoba, ale także grupa. - Jeżeli na danym terenie działała jakaś niepokorna grupa harcerska, czy teatr alternatywny to taka grupa może stać się bohaterem pracy – tłumaczy Gabriela Sierocińska-Dec.

Najlepsze zespoły zostaną zaproszone na warsztaty filmowe organizowane razem z Łódzką Szkołą Filmową,  w trakcie których ich praca zostanie przełożona na język filmu, na podstawie której  powstanie scenariusz i etiuda o wybranym przez siebie bohaterze.

Bardzo ważnym warunkiem oceny pracy jest to, aby bohater miał naście lat.

(mb)

Aby wysłuchać materiału wystarczy wybrać "Rówieśnicy" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy zasadnicza zmiana w relacjach Polski i Rosji jest możliwa?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2010 12:00
Wiążemy nadzieje z postawą Rosjan i wypowiedziami prezydenta i premiera tego kraju. Kilkanaście milionów Rosjan obejrzało "Katyń" Andrzeja Wajdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

V Przystanek Niepodległość w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 10:03
Gra "Drogi do wolności", pokazy filmów oraz przejażdżka zabytkowym tramwajem i autobusem - to niektóre z atrakcji zaplanowanych w ramach V Przystanku Niepodległość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalna grupa w Służbie Bezpieczeństwa prowadziła wspólne akcje z KGB

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2011 00:05
Inwigilowanie Polaków i cudzoziemców w ZSRR, wymiana informacji i wspólne akcje z KGB - takie zadania wykonywała specjalna grupa SB "Wisła", która działała w Moskwie od 1961 r. Od 1985 r. zdobywała ona też informacje o gorbaczowowskiej "pieriestrojce".
rozwiń zwiń