Studencki bolid na torze Formuły 1

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 14:30
Mają przejechać samochodem jak największą liczbę okrążeń w ciągu czterech godzin. Samochodem elektrycznym. Dodajmy - samodzielnie zrobionym.
Audio

"The Best Engineered Car" - taką właśnie prestiżową nagrodę przyznawaną przez IMechE - profesjonalną organizację inżynierów mechaników w Wielkiej Brytanii zdobył bolid elektryczny o nazwie Silesian Greenpower skonstruowany w poprzednim roku przez studentów Politechniki Śląskiej. Pojazd, który ze sporym sukcesem wystartował w wyścigu The Greenpower Corporate Challenge w Wielkiej Brytanii zajął 6 miejsce na 34 bolidy zgłoszone do rywalizacji, co okazało się najlepszym wynikiem wśród debiutantów. Pokonaliśmy takie zespoły jak: Cambridge University, Jaguar Land Rover, Bentley czy Prodrive. Zawody, w których biorą udział głównie brytyjskie college'e, uniwersytety i firmy motoryzacyjne, są organizowane przez stowarzyszenie Greenpower już od ponad 11 lat.

Po zeszłorocznym sukcesie opiekunowie wraz z grupą nowych studentów postanowili kontynuować realizację projektu Silesian Greenpower w kolejnej edycji 2011. Podobnie jak poprzednio ekipę stanowią studenci trzech Wydziałów: Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Mechanicznego Technologicznego. W tym roku zespół konstruktorów składa się z 11 studentów, a do prowadzenia bolidu zgłosiły się 4 osoby.

Liczą, że tegoroczny bolid osiągnie jeszcze lepszy wynik niż w roku ubiegłym. W tej edycji wyścig The Greenpower Corporate Challenge odbędzie się na słynnym torze wyścigowym Silverstone, na którym ścigają się bolidy Formuły 1.

Wyścig na żywo w Internecie będzie można oglądać 1 maja w godz. 14.00 - 18.00.

(mb)

Aby wysłuchać całej relacji Katarzyny Pilarskiej, wystarczy wybrać "Bolid" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Czytaj także

Pogadaj bez prądu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 14:08
Zaprojektowano walkie-talkie działające dzięki wbudowanej prądnicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy wyróżnieni za konstrukcję eko-wyścigówki

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2010 10:34
Bolid zbudowali studenci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eko infolinia

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2010 16:50
Dyżurujący pod numerem 0-801 011 180 eksperci wyjaśnią, podpowiedzą i zachęcą do recyklingu...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolid połączył studentów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 13:38
Międzyuczelniany zespół działa i robi postępy – tłumaczą studenci Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej, którzy wspólnie budują wyścigowy bolid.
rozwiń zwiń