Błogosławiony Jan Paweł II

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2011 10:38
Papież Benedykt XVI: Naszą władzą apostolską zezwalamy, by czcigodny Sługa Boży, Jan Paweł II, papież, od tej pory nazywany był błogosławionym, a jego święto niech będzie obchodzone zgodnie z zasadami prawa, 22 października każdego roku.
Audio
  • Prośba o beatyfikację, odpowiedź Benedykta XVI
  • Homilia Benedykta XVI w czasie mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II
  • Benedykt XVI pozdrawia Polaków w czasie mszy beatyfikacyjnej

- Ból utraty Jana Pawła II był głęboki, ale jeszcze większe było poczucie ogromnej łaski, która otaczała Rzym i cały świat, łaski, która była owocem całego życia mojego umiłowanego poprzednika, a szczególnie jego świadectwa w cierpieniu - z ogromnym wzruszeniem powiedział papież Benedykt XVI podczas beatyfikacyjnej mszy świętej. - Już wtedy czuliśmy unoszącą się woń świętości, a lud Boży na różne sposoby okazywał mu cześć. Dlatego chciałem, aby przy koniecznym poszanowaniu prawa Kościoła, proces beatyfikacyjny Jana Pawła II przebiegał w sposób możliwie najszybszy. I oto nadszedł oczekiwany dzień, nadszedł szybko, albowiem tak podobało się Bogu - mówił Benedykt XVI.

Dodał, że jego osobistą wolą było ogłoszenie Jana Pawła II błogosławionym w niedzielę Miłosierdzia Bożego, w wigilię której zmarł papież Polak.

Uroczystości rozpoczął kard. Agostino Vallini, wikariusz generalny Rzymu, wygłoszeniem oficjalnej prośby o beatyfikację w imieniu wspólnoty wiernych.

- Promieniujący optymizm, wypływający z zaufania w opatrzność bożą, był bodźcem dla Jana Pawła II, by stale spoglądać na horyzonty nadziei i zachęcać ludzi do przekraczania dzielących ich murów, do niepoddawania się zniechęceniu, aby wciąż odnawiać się duchowo, moralnie i materialnie – powiedział kardynał, przedstawiając życiorys papieża Polaka.

W odpowiedzi na prośbę o beatyfikację, wygłoszoną w imieniu wspólnoty Kościoła, Benedykt XVI ogłosił: - Przyjmując pragnienie naszego brata, kardynała Agostino Valliniego, naszego wikariusza generalnego dla diecezji rzymskiej, a także wielu innych współbraci w biskupstwie i wiernych, po zasięgnięciu opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą apostolską zezwalamy, by czcigodny Sługa Boży, Jan Paweł II, papież, od tej pory nazywany był błogosławionym, a jego święto niech będzie obchodzone zgodnie z zasadami prawa, 22 października każdego roku.

Jedne z najważniejszych słów homilii Benedykt XVI wygłosił po polsku: - Swoim świadectwem wiary, miłości odwagi apostolskiej, ten znakomity syn narodu polskiego pomógł chrześcijanom na całym świecie. Pomógł im nie lękać się być chrześcijanami, należeć do Kościoła i głosić Ewangelię. Pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności.

Na koniec mszy świętej Benedykt XVI w wielu językach pozdrowił przybyłych na uroczystości. Zwrócił się – oczywiście – także do nas: - Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków, biorących udział w tej beatyfikacji osobiście lub za pośrednictwem środków przekazu. Wszystkich zawierzam wstawiennictwu waszego błogosławionego rodaka, papieża Jana Pawła II. Niech wyprasza dla was i dla swej ziemskiej ojczyzny dar pokoju, jedności, wszelkiej pomyślności.

Po mszy świętej papież przeszedł do katedry św. Piotra, w której modlił się przed trumną Jana Pawła II.

(AK)

 

Fragmenty beatyfikacyjnej mszy św. są dostępne w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak