Ogromny sukces polskich sportowców - 43 medale!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2011 08:00
12 dyscyplin, 102 sportowców i… 43 medale, w tym 13 złotych – to bilans udziału reprezentacji Wojska Polskiego w V Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych.
Audio
  • Ogromny sukces wojskowych sportowców - 43 medale!- rozmowa z komandorem, podporucznikiem Grzegorzem Łyko.

Polska w klasyfikacji medalowej igrzysk zajęła najlepsze w historii, 4. miejsce. To - jak podkreśla komandor podporucznik Grzegorz Łyko - wielki sukces polskiej reprezentacji. Tylu medali nie spodziewał się chyba nikt, nawet sami sportowcy. Takiego wyniku jeszcze nigdy nie było. W tym roku zdobyliśmy tyle medali, ile we wszystkich poprzednich igrzyskach razem wziętych, które rozgrywane są co cztery lata od 1995 roku – cieszy się komandor.

W V Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych, które rozgrywały się w Rio de Janeiro, udział wzięły drużyny ze stu dziesięciu krajów. – Tym bardziej cieszymy się, że zdobyliśmy 4. miejsce – przyznaje Łyko. – Jednego złota zabrakło nam do podium – dodaje. Mimo to, tegoroczny wynik polskiej wojskowej reprezentacji przeszedł wszelkie oczekiwania. Szczytem marzeń przed wyjazdem na zawody było 5. miejsce w klasyfikacji generalnej. – Niektórzy mówili, że to za wysokie plany i aspiracje; okazało się, że były zbyt niskie – stwierdził z zadowoleniem komandor Grzegorz Łyko.

Biegu
Bieg na trasie pięcioboju morskiego

 

Reprezentacja Wojska Polskiego uplasowała się tuż za Włochami, które zdobyły tylko o jeden złoty krążek więcej. Klasyfikację wygrała Brazylia przed Chinami.

Polscy żołnierze – sportowcy startowali w dwunastu dyscyplinach: biegi na orientację, judo, lekka atletyka, pięcioboje (morski, nowoczesny i wojskowy), spadochroniarstwo, strzelectwo, szermierka, taekwondo, triatlon i żeglarstwo. Polacy stanęli na podium w jedenastu z nich. W pięciu dyscyplinach (biegi na orientację, pięciobój morski, szermierka, triatlon i żeglarstwo) medale wywalczyli wszyscy startujący polscy zawodnicy.

/

 

Wśród Polaków znaleźli się multimedaliści. Trzy krążki zdobyli sierżant Wojciech Kowalski (złoto i dwa srebra w biegach na orientację) i porucznik marynarki Sławomira Szpek (dwa srebra i brąz w strzelectwie). Dwa złote medale zdobyły szablistka, starsza szeregowa Aleksandra Socha-Szelągowski, oraz triatlonistka, starsza szeregowa Aleksandra Jerzyk. Łącznie więcej niż jeden krążek wywalczyło piętnastu polskich reprezentantów.

/

W ostatnim dniu igrzysk polscy sportowcy zdobyli cztery medale. Polki zdominowały zawody triatlonowe, sięgając po złoto i brąz indywidualnie oraz złoto w klasyfikacji drużynowej. Szpadzistki natomiast zdobyły srebrny medal w turnieju drużynowym, pokonując w półfinale Włoszki i ulegając w rozgrywce finałowej Rumunkom.

Dziś, około godz. 22.00, do Warszawy przyleci największa grupa reprezentantów Wojska Polskiego. Będą wśród nich lekkoatleci, judocy, pięcioboiści morscy i zawodniczki taekwondo.

 

 

 

(rio2011.mw.mil.pl/mb)

Polscy żołnierze -sportowcy-żołnierzy startowali w 12 dyscyplinach
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie wszyscy wojskowi akceptują zmiany w armii

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2010 09:04
Wśród wojskowych zwiększa się gronie niezadowolonych ze zmian osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klich: chcę podwyżek dla żołnierzy. Tusk: mało prawdopodobne

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 11:20
Premier Donald Tusk powiedział, że nie lekceważy apelu ministra obrony Bogdana Klicha. Zaznaczył jednak, że to zły czas na podwyżki w sferze budżetowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska musi zdobyć więcej medali olimpijskich"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2011 09:03
- Ten rok będzie miarodajnym wskaźnikiem tego, czego możemy się spodziewać na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie - mówi Kajetan Broniewski, Dyrektor Generalny PKOl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska ma szanse zabłysnąć na V Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 08:15
Ppłk. Wiesław Świtaj: Zakładamy, że w klasyfikacji medalowej Polska zdobędzie piąte miejsce. Mierzymy bardzo wysoko. Konkurencja jest mocna.
rozwiń zwiń