Sromotnik - cichy zabójca

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 11:03
Jest stworzony, aby zabić, nie dając ofierze żadnej szansy - tak o muchomorze sromotnikowym mówią inspektorzy sanepidu.
Audio

Jest podobny do pieczarki, czubajki kani i gołąbka zielonego. Ale w przeciwieństwie do nich muchomor sromotnikowy jest śmiertelnie trujący. – Wystarczy jeden grzyb dodany do sosu, by zabić osiem osób – mówi Stanisław Pawlus z małopolskiego Sanepidu.

Właśnie nadszedł czas ofensywy - wysyp muchomorów sromotnikowych następuje na początku sierpnia. Pawlus pokazuje reporterce fragment żołądka ofiary zatrucia sromotnikiem z resztkami śmiercionośnej potrawy. – Wyraźnie widać pochwę, coś jakby skarpetkę u nasady grzyba. Po niej można odróżnić sromotnika. No chyba że utnie się grzyba nożem – tłumaczy. Podkreśla, że sromotnik jest jakby stworzony, by zabijać. – Nie ma wśród objawów zatrucia wymiotów ani biegunki, które są szansą na pozbycie się trucizny z organizmu – mówi Pawlus. Śmierć przychodzi po cichu.

Uważać trzeba nie tylko zbierając grzyby, lecz także je kupując. – Aby legalnie sprzedawać grzyby na targowisku powinno ono zatrudniać grzyboznawcę – podkreśla gość Jedynki. Na większości bazarów nikogo takiego nie ma. Kupujący ufają sprzedającemu lub swoim kwalifikacjom w tej dziedzinie. Niestety, mogą się przeliczyć. Co roku grzyby zabijają kilka lub nawet kilkanaście osób.

(lu)

Czytaj także

Uwaga na grzyby

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2010 13:30
Eksperci radzą - nie kupujmy grzybów bez atestu i nie zbierajmy takich, których nie jesteśmy pewni. Rocznie w Polsce z powodu zatrucia grzybami umiera od dwudziestu do pięćdziesięciu osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trujące grzybobranie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2010 08:15
Wciąż mylimy grzyby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monika czeka na przeszczep po zatruciu muchomorem

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2010 11:00
Pilnie poszukiwany jest dawca wątroby dla 18-letniej Moniki z okolic Bydgoszczy - pisze "Gazeta Pomorska".|
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po fali zatruć grzybami wielu jest ostrożniejszych

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2010 09:30
Z sondażu Homo Homini dla Polskiego Radia wynika, że 29 proc. pytanych zwiększyło czujność.
rozwiń zwiń