Sto lat, Matysiakowie! (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 20:30
Rodzina z warszawskiej ulicy Dobrej jest już z nami od 55 lat. Teraz słuchacze będą mogli nie tylko usłyszeć, lecz także odwiedzić Matysiaków w ich domu.
Audio

Początkowo mieli się nazywać Bardzodobrzy, bo takimi są ludźmi. Ostatecznie jednak zdecydowano się na Matysiaków. Najstarsza powieść radiowa – "Matysiakowie" – jest nadawana już od 55 lat. Dziś w Muzeum Woli uroczyście świętowano jubileusz.

Można było m.in. wysłuchać odcinka z 1957 roku, kiedy Matysiakowie przygotowywali się do swojej rocznicy ślubu. Wówczas grali ich Stanisława Perzanowska i Jan Ciecierski. Dziś w ich role wcieli się Leon Charewicz i Stanisława Celińska.

Ta ostatnia zwykle występuje jako Iwona Rączkowa, znajoma Matysiaków. – Po raz pierwszy zagrałam ją 42 lata temu – mówi Stanisława Celińska. – Dla mnie to była okazja, by zagrać u boku mojej profesorki, Stanisławy Perzanowskiej. Bardzo to przeżywałam – wspomina.

Teraz seniorką rodu jest Wisia, czyli synowa starszych państwa Matysiaków, grana przez Ludmiłę Łączyńską. – Gdy Stach Matysiak miał sie ożenić z Wisią, ślub zrobiliśmy "na wsi", bo na antenie by nie przeszedł ślub kościelny – wspomina walki z cenzurą Dżennet Połtorzycka-Stampf'l, scenarzystka powieści.

Z okazji jubileuszu Matysiaków zapraszamy na wyjątkową wystawę pt. "Mieszkam tu nad Wisłą tyle lat…". Ekspozycję będzie można oglądać w Muzeum Woli przy ul. Srebrnej 12 w Warszawie.

/

Wystawa w Muzeum Woli będzie miała charakter wspomnieniowy, choć nie tylko ilustracyjny: ma także edukować. Przedstawia losy bohaterów oraz tło opowiadanych historii, które stanowiły ważne wydarzenia z życia powojennej Warszawy. W filmowych dekoracjach zostaną pokazane charakterystyczne etapy życia radiowej rodziny w ciągu minionego półwiecza. Będzie można również zobaczyć realistyczne wnętrza: reżyserkę radiową – stylizowane studio reżyserskie, w którym dawniej nagrywano kolejne odcinki "Matysiaków" oraz pokój rodziny Matysiaków z lat 50., 70. i 90. Elementem wystroju wnętrz będą przedmioty z epoki: meble, obrazy, fotografie itp.

Przedstawiona zostanie również bogata kolekcja zdjęć twórców, wykonawców i osób realizujących powieść dawniej i dzisiaj, a także wycinki prasowe, druki akcydensowe oraz wiele innych ciekawostek związanych z historią audycji. Ponadto odwiedzający będą mieli możliwość odsłuchania fragmentów kolejnych odcinków "Matysiaków", zarejestrowanych na przestrzeni lat.

Powieść radiowa "Matysiakowie" powstała na fali październikowej odwilży, która pozwoliła zrealizować pomysł ukazania słuchaczom prawdziwego życia autentycznej polskiej rodziny – państwa Matysiaków z ulicy Dobrej. Przez wszystkie kolejne lata uosabiali oni ten właśnie czas – powojennej odbudowy zniszczonej stolicy, jej rozwoju i rozkwitu. Towarzyszyli rodakom w ich wysiłkach, zwątpieniach, ale i w radościach. Uczyli kochać swoje miasto, uczyli szacunku dla pracy i rodziny, dodawali otuchy, ukazywali wartość tolerancji i zwykłej ludzkiej dobroci. Uzmysławiali, jak dalece drobne ludzkie sprawy składają się na wartości ogólnonarodowe i społeczne.

Polskie Radio nadało pierwszy odcinek powieści 15 grudnia 1956 r. o godz. 20.35. W sumie w latach 1956-2011 wyemitowanych zostało ponad 2800 półgodzinnych odcinków. Twórcami audycji byli wspaniali radiowcy i dramaturdzy: Jerzy Janicki, Stanisław Stampf’l i Władysław Żesławski. W 1960 r. do zespołu autorów dołączyła Dżennet Połtorzycka-Stampf’l. Przez jakiś czas współpracowali z nimi również Janusz Domagalik i Jerzy Ofierski. Obecnie autorami scenariusza i dialogów są Dżennet Połtorzycka-Stampf’l i Janusz Adam Dziewiątkowski. Pierwszym reżyserem „Matysiaków” był Zdzisław Nardelli, potem Stanisława Grotowska, od 2009 r. – Waldemar Modestowicz. W powieści brało udział blisko 400 znakomitych polskich aktorów dramatycznych i estradowych, m.in.: Stanisława Perzanowska, Jan Ciecierski, Tadeusz Janczar, Stefan Friedmann, Danuta Szaflarska, Janina Serdyńska, Tadeusz Fijewski, Wanda Łuczycka, Tadeusz Łomnicki, Stanisław Jaworski, Jerzy Michotek, Ryszard Barycz. Obecnie z powieścią związani są artyści reprezentujący kilka pokoleń aktorskich, m.in.: Ludmiła Łączyńska (laureatka Splendora Splendorów w 2010 r.), Aleksandra Karzyńska, Ewa Kania, Andrzej Blumenfeld, Tomasz Marzecki, Stanisława Celińska, Emilia Krakowska, Marek Siudym, Bożena Dykiel, Joanna Jędryka, Emilian Kamiński, Marcin Hycnar i inni. Ich głosy i interpretacja roli przyczyniły się do tego, że legenda warszawskiej rodziny przetrwała, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Bez ich talentu i zaangażowania nie byłoby Matysiaków.

Od samego początku powieść cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród słuchaczy. Świadczy o tym bogata korespondencja nadesłana do Polskiego Radia – w sumie ponad 2 mln listów i kartek okolicznościowych. Powieści radiowej zawdzięcza Warszawa ważne inicjatywy: odnaleziony pomnik Ignacego Paderewskiego znalazł swoje miejsce w Parku Ujazdowskim, Józef Matysiak przyczynił się do renowacji i powrotu Syrenki Warszawskiej na dawne jej miejsce nad Wisłą, na Krakowskim Przedmieściu stanął pomnik Bolesława Prusa. Ukoronowaniem popularności "Matysiaków" stał się jednak wybudowany ze składek radiosłuchaczy Dom Rencisty im. Matysiaków na Saskiej Kępie. W tym roku placówka ta obchodzi 45-lecie swojego istnienia. 16 grudnia 2010 r. Rada m.st. Warszawy nadała jednemu ze skwerów na warszawskim Powiślu nazwę Radiowej Rodziny Matysiaków.

(lu)

Czytaj także

Barbara Krafftówna gra dla nas już 65 lat!

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2011 07:30
Jedna z najbardziej znanych i cenionych polskich aktorek Barbara Krafftówna świętuje 65 - lecie pracy artystycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio Olsztyn świętuje jubileusz 59-lecia

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2011 14:28
Jeden poniemiecki magnetofon, 20 francuskich taśm, 10 płyt gramofonowych, mikrofon i konsoleta. To wystarczyło, by 2-go października 1952-go roku mogło rozpocząć codzienną emisję programu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

55 lat Matysiaków (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 07:00
Odwiedzamy wystawę, którą przygotowano z okazji rocznicy nadania powieści radiowej "Matysiakowie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Matysiakowie" świętują 55. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 08:33
Najstarsze słuchowisko Polskiego Radia "Matysiakowie" obchodzi w tym roku swoje 55. urodziny.
rozwiń zwiń