Ratujmy pszczoły!

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 11:02
Niebezpieczne chemikalia zabijają pszczele roje. Może zabraknąć miodu, nie będzie także komu zapylać drzewek owocowych.
Audio

Producenci i właściciele pasiek apelują o ratowanie owadów. Już nie chodzi o dochody, a o ocalenie polskich pszczół. W Stanach Zjednoczonych w niektórych rejonach wyginęło 90 proc. rojów.

- W Polsce problem pojawił się przede wszystkim na terenach, gdzie są gospodarstwa wielkoobszarowe. Straty sięgają 30-40 proc; czasami całe roje nie dożywają wiosny - mówi w Jedynce Janusz Kasztelewicz, właściciel pasieki. Pszczelarze od dawna szukali winnych i ustalili, że przyczyną pomoru są prawdopodobnie  nowoczesne środki ochrony roślin, neonikotynoidy. - Te substancje kumulują się w glebie, w pewnym momencie skażenie przekracza dopuszczalny próg i ... koniec - mówi Tadeusz Kasztelan, pszczelarz "z dziada pradziada".

Choć wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez miodu, nie jest to jedyny problem.  - Miód można importować, ale kto zapyli drzewka owocowe - przypomina Kasztelan. Ponoć w Chinach już od kilku lat trzeba to robić ręcznie, pędzelkami.

Pszczelarze przypominają słowa Einsteina, że gdy zginie ostatnia pszczoła, człowiekowi zostaną cztery lata życia na Ziemi.

(lu)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pszczelich rodzin jest coraz mniej

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 10:11
Jeśli zginą pszczoły, radykalnemu zmniejszeniu może ulec produkcja żywności. Rośliny owadopylne stanowią prawie 80%.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat pszczół dramatem człowieka

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2011 15:00
W Polsce gwałtownie zmniejsza się liczba uli oraz pasiek. Naukowcy szacują, że w ciągu każdej sekundy ginie w naszym kraju ponad 100 pszczół.
rozwiń zwiń

Czytaj także

14 milionów pszczół wyleciało z ciężarówki

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 21:30
Ekipy sprzątające z amerykańskiego stanu Idaho przez cały poniedziałek usuwały miód i pszczoły z autostrady, gdzie doszło do wypadku ciężarówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pszczoła kontra słoń

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 10:53
Dzięki stawianiu uli w granicach gospodarstw kenijscy farmerzy odpoczęli od ataków słoni, które szukają pokarmu. Według badaczy, skuteczność naturalnego ogrodzenia sprawdziła się aż w 97 proc. przypadków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pół miliona pszczół dla Benedykta XVI

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2011 07:58
Włoscy rolnicy dali papieżowi niezwykły prezent.
rozwiń zwiń