X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy sędzia może obstawiać mecze?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 11:18
Od siedmiu lat polska piłka nożna nie potrafi poradzić sobie z wielką aferą korupcyjną. Nowy problem przynoszą zakłady bukmacherskie.
Audio
  • Czy sędzia może obstawiać mecze? - relacja Marcina Rosengartena

W ubiegłym tygodniu w Krakowie odbyło się spotkanie unijnych ministrów sportu, na którym szef resortu Adam Giersz zwracał uwagę, że jest to nie tylko polski, lecz także globalny problem.

- Jest to największe zagrożenie dla fundamentalnych wartości sportu europejskiego. Zjawisko korupcji zmieniło charakter: do tej pory kupowano mecze, żeby uniknąć degradacji lub awansować, teraz manipuluje się wynikiem spotkania, żeby mieć korzyści finansowe przy obstawianiu meczów - tłumaczył w radiowej Jedynce ("Sygnały Dnia").

Uważa za prawdziwy skandal fakt, że część ludzi wywodzących się ze środowiska sportowego aktywnie uczestniczy w zakładach bukmacherskich.

W jego opinii nie można także ograniczać się do stwierdzeń, że rażące błędy sędziowskie, jakie miały miejsce w niektórych meczach ostatniej kolejki piłkarskiej ekstraklasy, wynikają z niekompetencji lub braku doświadczenia sędziów. Minister Adam Giersz przyznał, że takie sprawy trzeba analizować, ponieważ ich powodem może być chęć wypaczenia wyniku meczu.

Nowa ustawa o sporcie kwalifikowanym daje szeroki wachlarz kar za ustawianie wyników spotkań oraz ich obstawianie u bukmacherów. Za ten proceder grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Minister Giersz przyznał, że często osoby ze środowiska piłkarskiego obstawiają wyniki poprzez ludzi spoza tego środowiska. Od teraz także oni będą podlegać karze.

Zauważył, że nie znalazł w regulaminie PZPN zakazu gry w zakładach bukmacherskich dla sędziów, delegatów i obserwatorów. Po tych słowach ministra PZPN zapowiedział wprowadzenia takich przepisów oraz ukarał dwóch sędziów, którzy popełnili rażące błędy podczas weekendowej kolejki.

PZPN wystąpił do UEFA o przesłanie informacji na temat meczu Wisła Kraków-Jagiellonia Białystok oraz  Polonia Warszawa-Górnik Zabrze. Wstępna analiza tych meczów nie wykazała żadnych nieprawidłowości.

Polski Związek Piłki Nożnej w 2009 roku przystąpił do prowadzonego przez UEFA programu wykrywania oszustw związanych z zakładami bukmacherskimi (Betting Fraud Detection System - BFDS). System ma na celu przeciwdziałanie ustawianiu meczów piłkarskich w celu osiągnięcia zysku z zakładów bukmacherskich. BFDS jest kluczowym elementem polityki "zero tolerancji dla korupcji" wdrażanej przez europejskie władze piłkarskie.

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jeden sędzia i kilkadziesiąt zarzutów korupcyjnych

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009 16:01
Ponad 90 zarzutów usłyszał były szef kolegium sędziów PZPN. Jerzy G. przyznał się do winy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podejrzany o korupcję sędzia może znowu prowadzić mecze

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 15:17
Grzegorz G. - jeden z najbardziej znanych polskich sędziów znowu może prowadzić mecze. Wrocławska Prokuratura apelacyjna uchyliła arbitrowi zastosowaną w ubiegłym roku sankcję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Listkiewicz: Ustawiałem mecze? Bzdura!

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2011 19:52
Nazwisko Michała Listkiewicza pojawia się w wyjaśnieniach oskarżonych w aferze korupcyjnej - ujawnia portal polskieradio.pl. Były prezes PZPN odpiera jednak zarzuty o udział w ustawianiu meczów.
rozwiń zwiń