Wszyscy kochają Jamiego Olivera

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2011 19:00
Niski sepleniący chłopak z londyńskich przedmieść ma miliony wielbicielek (i wielbicieli) na całym świecie.
Audio

Nieodparty urok osobisty i niebieskie oczy to nie wszystko. Jamie Oliver jest nie tylko celebrytą, lecz – przede wszystkim – kucharzem.

Dla wielu to synonim nowoczesnego życia i nowoczesnej kuchni. Deklaruje się jako zwolennik gotowania w domu, najlepiej z produktów wyhodowanych we własnym ogródku, i przeciwnik tzw. śmieciowego jedzenia. W telewizji prowadzi program "Jamie Oliver's Food Revolution", gdzie pokazuje potrawy szybkie, łatwe i smaczne. Tak jak w najnowszej książce "30 minut w kuchni". – Z tych przepisów można komponować dowolne zestawy obiadowe i wykonanie ich, choćby to było zielone curry z chrupiącym kurczakiem, jagnięcina po marokańsku i napój z granatów, naprawdę zajmuje nie więcej niż 30 minut – przekonuje tłumaczka, Maria Brzozowska.

Zaletą przepisów Jamiego są też "łopatologiczne" opisy. – Jeśli w pewnym momencie trzeba postawić na kuchence duży garnek z wodą, to jest to wyraźnie zaznaczone – dodaje Brzozowska.

Jak twierdzi Jamie, jego dania jest w stanie przygotować nawet "kuchniofob". Fenomen jego popularności Brzozowska tłumaczy prawdziwą miłością do gotowania i swoistym poczuciem misji, by dzielić się kulinarną wiedzą z innymi.

(lu)

Zobacz więcej na temat: gotowanie Sygnały z Polski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od książki do talerza

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2011 16:58
Międzynarodowe Targi Książki Kulinarnej to nie tylko prezentacja publikacji. To prawdziwe święto kuchni, gdzie można skosztować produktów i potraw uwiecznionych na papierowych kartach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurczak we krwi

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 17:00
Andrea przyjechała do Le Cordon Bleu z Meksyku. Ma cały czas szeroko otwarte oczy patrząc na to, co i jak gotują szefowie francuskiej kuchni – tak odmiennej od meksykańskiej, chociaż składniki potraw są bardzo podobne. Jednym z nich jest kurczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smakowity Hyde Park

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 14:18
Wielkanoc za pasem, a my w rosole? Z pomocą śpieszy Patryk Kuniszewicz i Wielką Sobotę pomaga urządzić Święta na ostatnia chwilę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W kuchni nie ma szans na plagiat

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 15:01
- Gotować może każdy, w tej dziedzinie nikt nie ma monopolu – mówi kucharz i smakosz Grzegorz Łapanowski. W Czwórce rozmawiamy o gotowaniu, smakach i jego nowej książce.
rozwiń zwiń