Wielki Splendor dla Talara

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 15:53
W Studiu Teatru Polskiego Radia odbyła się uroczystość wręczenia Splendorów – nagród dla wybitnych twórców Teatru Polskiego Radia.
Audio"Za role, które pobudzają wyobraźnię, za wyobraźnię, która zmusza do myślenia, a także za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych oraz twórczy wkład w rozwój i umacnianie roli radia artystycznego w Polsce" nagrodę Wielkiego Splendora otrzymał Henryk Talar. – Rano żona mnie zapytała: Jak spałeś? Odpowiedziałem, że dobrze – zażartował Henryk Talar, odbierając statuetkę. – Wyrwało mi się nawet, że od życia spotyka mnie znacznie więcej, niż zasługuję. Ten Wielki Splendor to dla mnie więcej niż nagroda. Jest to bowiem wyróżnienie zespołu Teatru Polskiego Radia, mojego ukochanego zespołu – dodał wzruszony laureat.

Splendor Splendorów im. Krzysztof Zaleskiego, czyli nagrodę specjalną dla wybitnych postaci kultury otrzymał w tym roku aktor i reżyser Olgierd Łukaszewicz. "Za pasję, która inspiruje i za inspiarcje, które poszerzają horyzonty sztuki" – podano w uzasadnieniu. Aktor stworzył bowiem dziesiątki ciekawych ról w spektaklach Teatru Telewizji, przez całe lata był też filarem radiowego teatru poezji oraz znakomitym interpretatorem prozy powieściowej.  

Honorowym Wielkim Splendorem zostali nagrodzeni: autor słuchowisk Jacek Snopkiewicz "za łączenie historii ze współczesnością w swoich audycjach" oraz Maria Chludzińska – wieloletni kierownik produkcji Teatru Polskiego Radia, inspicjentka powieści radiowych "W Jezioranach" i "Matysiakowie". – To żywa legenda radiowego teatru. To ktoś, bez czyjej obecności trudno sobie wyobrazić to miejsce. Jej głos i poczucie humoru znają wszyscy. Ileż to pokoleń aktorów słyszało ją, gdy mówiła: "Dom wariatów" – wspomina Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Nową nagrodę Tele-Splendora im. Włodzimierza Ławniczaka – "za dar mówienia o tym, czego nie widać, za umiejętność pokazywania tego, czego nie słychać, za najbardziej telewizyjne słuchowisko" otrzymał Janusz Zaorski, reżyser filmowy i radiowy, producent i scenarzysta. Od lat jedna z czołowych postaci polskiego świata filmowego i telewizyjnego.

Wyróżnienie przyznawane jest zgodnie z tradycją zawsze w pierwszy poniedziałek grudnia. Na uroczystość przybyli laureaci wcześniejszych edycji Splendora, między innymi: Zofia Rysiówna, Grażyna Barszczewska, Joanna Jędryka, Marta Lipińska, Dorota Landowska, Hendyk Bardijewski, Adam Ferency, Ignacy Gogolewski, Kazimierz Kaczor Maran Opania, Kazimierz Orłoś Edward Pałasz, a także Przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezienewski.

(ks)

Czytaj także

12. edycja Dwóch Teatrów już potwierdzona

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 15:30
W czerwcu 2012 roku fani teatru po raz kolejny będą mogli wziąć udział w tym unikatowym w skali europejskiej przeglądzie teatralnej twórczości mediów publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Villqist i Sikora z nagrodami Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 01:00
Tegoroczne nagrody za debiut reżyserski i aktorski otrzymali Ingmar Villqist oraz Natalia Sikora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Seweryn: w Polsce mam coś do zrobienia

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 11:59
Nie może być tak, by "kocham cię" mówiły tylko usta. Musi to mówić całe ciało, intelekt i uczucia - mówi Andrzej Seweryn, wybitny aktor, dyrektor Teatru Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowy Splendor dla Talara. Gala w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 06:59
Aktor teatralny i filmowy Henryk Talar otrzyma nagrodę Wielkiego Splendora 2011. To wyróżnienie przyznawane za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych oraz twórczy wkład w rozwój i umacnianie roli radia artystycznego w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Radiu pracuje się wśród przyjaciół - mówią laureaci Splendorów

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 21:45
Zdobywcy tegorocznych nagród Teatru Polskiego Radia opowiadali w Dwójce o specyfice tej sceny i o tym, na czym polega magia mikrofonu.
rozwiń zwiń