Dziennikarz radiowej Jedynki z Nagrodą Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 13:39
Michał Żakowski odebrał Nagrodę Polskiej Agencji Prasowej im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wyróżniono jego reportaż z ogarniętej kryzysem Grecji.
Audio

– Zrobiłem materiał o tym, jak kryzys przekłada się na życie zwykłych ludzi. Cieszę się, że ktoś to docenił – mówi Michał Żakowski, reporter Jedynki. Ryszarda Kapuściśniskiego uznaje za swojego mentora i dziennikarski autorytet. A wiadomość o nagrodzie otrzymał dokładnie w dziesięciolecie swojej pracy w Polskim Radiu. – Tym bardziej to zaszczyt, że nagrodę dzielę z Jerzym Haszczyńskim z "Rzeczpospolitej", którego bardzo cenię – mówi.

Nagrodę wręczono w tym roku po raz pierwszy. Jest przyznawana autorom informacji – zarówno tekstów, jak i relacji radiowych czy telewizyjnych. Zwycięzców wybiera kapituła, w której skład wchodzą: Jerzy Paciorkowski (przewodniczący), Alicja Kapuścińska, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Janusz Adamowski, Stefan Bratkowski, Mirosław Ikonowicz, Michał Kobosko, Maciej Wierzyński, Maria Wiernikowska, Piotr Gabryel i Bogusław Chrabota.

Nagrodzony materiał radiowy "Ateny – kasy fiskalne" Michała Żakowskiego z Redakcji Aktualności Programu I Polskiego Radia przestawia sytuację w ogarniętej kryzysem Grecji, gdzie zwykli obywatele nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Buntują się przeciwko obowiązkowi stosowania kas fiskalnych, nie rozumiejąc istoty problemów, przed którymi stoją.

 

>>> Posłuchaj nagrodzonego reportażu

 

Do nagrody nominowano też materiały "Agnieszka" Andrzeja Andrzejewskiego (Radio Wrocław) oraz "Odciski z religii" Piotra Słowińskiego (Radio Wrocław i Regionalny Tygodnik Informacyjny). 

Reportaż z "epicentrum terroryzmu"

W kategorii tekstowej nagrodzono Jerzego Haszczyńskiego za tekst "Jemeńska szkoła dżihadu" opublikowany w "Rzeczpospolitej" 23 stycznia 2010 roku. To reportaż z najsłabiej rozwiniętego, najbardziej konserwatywnego z państw arabskich, które powoli zamienia się w nowe epicentrum terroryzmu.

Inne nominowane do nagrody teksty to "Władcy Nieba" Igora T. Miecika ("Newsweek") oraz "Pięć mitów polskiej biedy" Artura Włodarskiego ("Gazeta Wyborcza").

W trzeciej kategorii – materiały wideo – jury zdecydowało się nie wyłaniać w tym roku laureata.

"Informacja ma w sobie moc" 

Polska Agencja Prasowa ustanowiła nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, aby promować wartości bliskie i Agencji, i patronowi wyróżnienia: obiektywizm, rzetelność oraz dociekliwość. Na każdego z laureatów czeka 20 tys. zł ufundowanych przez sponsora – firmę Samsung.

Patron nagrody – Ryszard Kapuściński, który 14 lat przepracował w PAP, był pierwszym dziennikarzem, którego twórczość trafiła do noblowskich rankingów, wyżej jednak od doktoratów honoris causa i nagród literackich cenił sobie skromny tytuł reportera. Kapuściński uważał, że dziennikarstwo jest misją i powołaniem, a informacja ma w sobie niekiedy moc zmieniania świata.

IAR,kk,lu,ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukraina doceniła dziennikarza PR

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 13:12
Dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów Marek Cynkar otrzymał dyplom Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wręczono tegoroczną Nagrodę im. Dariusza Fikusa

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2011 21:00
Ewa Siedlecka z "Gazety Wyborczej" została laureatką tegorocznej nagrody imienia Dariusza Fikusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarz Polskiego Radia odznaczony przez prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 16:16
Nasz redakcyjny kolega Michał Chodurski otrzymał z rąk Szefa Kancelarii Prezydenta RP Jacka Michałowskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
rozwiń zwiń