Na stok bezpiecznie z radiową Jedynką

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2011 10:45
W sobotę w Białce Tatrzańskiej startuje pierwsza w rozpoczynającym się właśnie sezonie zimowym akcja "Bezpieczny stok".
Audio

Jedynka otwiera dziś sezon narciarski. Ktoś powie: ale jak, gdy nie ma śniegu?  

Otóż w Białce Tatrzańskiej śnieg jest. Sprawdzili to korespondenci Polskiego Radia Grzegorz Krakowski i Przemysław Bolechowski. – Trasy zjazdowe są przygotowywane codziennie wieczorem przez całą flotę najnowocześniejszych ratraków w Polsce – informuje Tomasz Derwich, kierownik tras na Kotelnicy Białczańskiej.

Wraz z otwarciem sezonu rusza akcja "Bezpieczny stok". Akcja ma na celu edukację dzieci i młodzieży szkolnej z zagadnień bezpieczeństwa na stokach narciarskich. Jej organizatorzy, analogicznie do kodeksu drogowego, chcą upowszechnić KODEKS NARCIARSKI, który jest zespołem zachowań dla każdego użytkownika tras narciarskich. Ponadto, zamierzają ugruntować wiedzę o przygotowaniu się do sezonu zimowego, sposobu zachowań na wyciągach narciarskich i kolejach, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa narciarzy oraz snowboardzistów.

Nasze bezpieczeństwo na stoku zależy od wielu czynników: od naszej wyobraźni, przygotowania fizycznego i technicznego. Kask na stoku to podstawa. – Głowa jest taką częścią ciała, która musi podlegać szczególnej ochronie. Wiem ze swojego 30-letniego doświadczenia, że kask jest ważny. Z początku może to być niewygodne, ale ręczę, że z czasem przywykamy do jazdy w kasku – zapewnia Tomasz Derwich. Zwraca uwagę, że nawet jeśli ktoś uważa, że jeździ dobrze i nie potrzebuje tego typu ochrony, to się myli. – Trzeba wziąć pod uwagę zasadę ograniczonego zaufania do innych uczestników stoku – podkreśla. Snowboardzistom oprócz kasku zaleca ochraniacze na nadgarstki i kręgosłup. – Narciarstwo i snowboarding to sporty podwyższonego ryzyka – tłumaczy kierownik tras na Kotelnicy Białczyńskiej.

Gość Jedynki zwraca uwagę, że ważne jest także odpowiednie przygotowanie stoku. – Dlatego trasy są zabezpieczane zgodnie z wytycznymi Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego. Te zabezpieczenia to materace ochronne, siatki i wszelka tego typu infrastruktura, która pozwala bezpiecznie poruszać się wszystkim narciarzom i snowboardzistom po stoku. Zabezpieczenia są codziennie sprawdzane – zapewnia Derwich.

Na kolejne relacje z Białki tatrzańskiej zapraszamy do "Soboty z Jedynką" w godz.13:05 do 19:00.

Rozmawiali Przemysław Bolechowski i Grzegorz Krakowski.

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bieg Piastów na rozbiegu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 15:15
Trzy tysiące chętnych już zgłosiło się do udziału w Biegu Piastów, największej imprezie dla amatorów narciarstwa biegowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchacze wybrali… Zdrój

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 11:00
W "Sobocie z Jedynką" odbył się pasjonujący pojedynek miast: Krynicy-Zdroju i Świeradowa-Zdroju. Słuchacze uznali, że oba kurorty są równie fantastyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śpieszmy się na lodowce... (zobacz galerię)

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2011 08:00
Z roku na rok lodowce coraz szybciej topnieją, w studiu Czwórki ich najciekawsze alpejskie okazy polecała dziennikarka Polskiego Radia Katarzyna Skorska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narciarze na Mazury? Kraina jezior walczy z górami

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 07:14
Mazury uruchomiły kilka stoków i kuszą atrakcjami, jakich próżno szukać w górach – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
rozwiń zwiń