Dzień Kobiet budzi emocje. Wśród kobiet

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 15:18
Niedawno obchodzony Dzień Kobiet rozbudził dyskusje o równouprawnieniu i prawach kobiet. Czy rozdawanie kwiatków albo prezerwatyw to były gesty miłe, czy uwłaczające damskiej czci?
Audio
W takich strojach pomaszerują uczestniczki niedzielnej Manify w Warszawie
W takich strojach pomaszerują uczestniczki niedzielnej Manify w WarszawieFoto: PAP/Jacek Turczyk

O tym dyskutowały w studiu radiowej Jedynki uczestniczki audycji "Sterniczki".

- Błędem jest, że panie próbują przekonywać o słusznych zresztą kwestiach dotyczących praw kobiet  w wąskim, damskim gronie – mówi Beata Szydło, wiceprezeska Prawa i Sprawiedliwości, Zwraca uwagę, że powinni w takiej dyskusji uczestniczyć również mężczyźni. jej zdaniem, jeżeli taka dyskusja nie będzie powszechna to efekt osiągnięty przez panie będzie odwrotny.

- Częściowo zgadzam się z tym poglądem - deklaruje Katarzyna Bratkowska z Porozumienia 8 marca. Wyjaśnia, że kobiety dyskutują we własnym gronie, gdyż zdominowane przez mężczyzn gremia decyzyjne nie są skore do dyskusji na temat równouprawnienia. Dlatego m.in. są organizowane takie imprezy, jak Manifa,  podczas których kobiety chcą zaprezentować swe stanowisko w różnych sprawach. Niedzielna Manifa w Warszawie będzie przebiegać pod hasłem przecięcia pępowiny łączącej Sejm i Kościół. Ma być to znak protestu przeciw silnym związkiem między instytucjami sprawowania władzy oraz duchowieństwem. Bratkowska przekonuje, że zamiast wydawać państwowe pieniądze na katechezę w szkołach, powinno się dofinansować żłobki i przedszkola.

Podobne stanowisko zajęła Beata Stasińska – szefowa wydawnictwa. – Nie ma powodu, żeby z moich pieniędzy opłacać lekcje religii, na które moje dzieci nie chciały chodzić – argumentuje.

Dyskutowano również o zapowiedzianej przez rząd deregulacji zawodów.

Beata Stasińska z Ruchu Palikota zwróciła uwagę, że trzeba deregulować, ale z głową. – Ale taki krok powinna poprzedzić dyskusja, które zawody deregulować i w jaki zakresie – wyjaśnia. A – jej zdaniem – robi się to mechanicznie.

Monika Gąsiorowska, prawniczka, przekonuje, że przy zawodach regulowanych jest ważna przede wszystkim jakość pracy. – Kiedy zdawałam egzaminy mogłam zdawać je tylko raz, teraz można to robić wiele razy – podkreśla. Deregulacja nie może – jej zdaniem – powodować  chaosu i spadku jakości usług.

Rozmawiał Robert Kowalski.

(ag)

Czytaj także

Dzień Kobiet w czasach Gomułki i Szczuki

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2012 23:52
Dzień Kobiet ustanowiono w 1910 roku w Kopenhadze, podczas II Międzynarodowego Zjazdu Kobiet Socjalistek. Jak to święto obchodziliśmy i obchodzimy w Polsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk musi usłyszeć głos kobiet

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 18:03
Wanda Nowicka (wicemarszałek Sejmu z Ruchu Palikota): Jeżeli premier Tusk nie uwzględni uwag kobiet, to bardzo trudno będzie nam poprzeć projekt reformy emerytalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znieczulenia to mój pomysł

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 18:30
Minister zdrowia zapowiedział, że każda rodząca kobieta będzie mogła liczyć na pomoc łagodzącą ból. – To dobrze, że Pan Arłukowicz kontynuuje moje pomysły – skwitowała marszałek Ewa Kopacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata z okazji Dnia Kobiet

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 20:20
Debata w Sejmie dotyczyła dwóch głównych tematów: prawo, zdrowie, polityka społeczna a płeć oraz kwestii dotyczących parytetów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagie panie znikają z pierwszej strony brukowca

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 12:07
Po 28 latach niemiecki dziennik "Bild" ogłosił, że przestaje publikować fotografie nagich kobiet na pierwszej stronie.
rozwiń zwiń